Tech hvg.hu 2021. december. 06. 09:03

Ijesztő orvosi elmélet az omikronról: lehet, egy HIV-fertőzött emberben alakult ki

Dél-afrikai kutatók szerint az ország átoltottsága rendkívül alacsony, emellett rengeteg a HIV-fertőzött. Úgy vélik, ezek mind „jó” indikátorok, hogy új koronavírus-mutációk alakuljanak ki, mint amilyen a helyben kitört omikron is.

Egy Dél-Afrikában dolgozó tudós szerint számításba kell venni azt a lehetőséget is, hogy a koronavírus új, már legalább kéttucatnyi országban terjedő variánsa, az omikron egy olyan emberben lappanghatott, akinek az immunrendszerét a HIV vagy más, a szervezetet gyengítő betegség támadta meg. Tulio De Oliveira szavait a Los Angeles Times idézte. A tudomány jelenlegi állása szerin ez a teória lehet a legújabb koronavírus-változat „legvalószínűbb” eredettörténete.

Az omikron vírusvariánst elsőként azonosító De Oliveira egy interjúban beszélt a dél-afrikai vírushelyzetről, kiemelve, hogy az ország átoltottsága mindössze 23-24 százalékos. Afrikában ráadásul rengeteg a HIV-fertőzött, akiknek a kutató szerint új mutációk „előállításában” is szerepük lehet. Bár utóbbit egyelőre semmi nem bizonyítja, De Oliveira úgy véli, ezt a forgatókönyvet sem szabad elvetni.

A kutató gyanúját erősíti egy kezeletlen HIV-fertőzött esete, akinél egy júniusi vizsgálat 30 genetikai különbséget mutatott ki a korábbi SARS-CoV-2-es mintákhoz képest. A páciens a kutató elmondása szerint 216 napig volt folyamatosan Covid-pozitív, kórházba is került, rosszabbul azonban nem lett. Később, a kezeléseknek köszönhetően leküzdötte a betegséget, a HIV okozta fertőzését pedig ellenőrzésük alá vonták az orvosok.

Van egy elmélet, amely szerint az omikron patkányokban fejlődhetett ki

Az omikron hét olyan mutációt is hordoz, amelyek lehetővé teszik, hogy a változat rágcsálókat, például egereket és patkányokat fertőzzön meg. A kutatók szerint más, aggályos változatok, mint amilyen az alfa is, csak néhányat hordoznak ebből.

Az interjúban De Oliveira arról is beszélt, hogy más magyarázata is lehet a hirtelen megjelent, ennyi mutációt tartalmazó omikronnak. Szerinte lehetséges, hogy a vírusváltozat már hónapok óta keringett valahol máshol, és közben folyamatosan halmozta a genetikai változásokat. Mivel azonban nem fedezték fel, az is lehet, hogy már a mutációkkal megrakodva érkezett Dél-Afrikába.

A cikkben idézik Bruce Walker immunológust, a massachusettsi Cambridge-ben található Ragon Intézet alapítóját, aki óva intett attól, hogy megbélyegezzék azokat az embereket, akiknek a betegségéből esetleg új vírusváltozatok keletkezhetnek. De Oliveira elméletét ugyanakkor ő sem tartja elhamarkodottnak. Mint fogalmazott, ez egy „elég jó tipp”. Walker hozzátette azt is, teljesen mindegy, hogy egy variáns honnan származik, a világ nem engedheti meg magának, hogy egy pandémia bármelyik kontinensen ellenőrizetlenül tomboljon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés