Tech MTI 2021. december. 03. 12:10

Magyar kutatók vezetésével készül a műszer, ami létfontosságú lesz a Holdnál

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Energiatudományi Kutatóközpontja (EK) vezeti az a nemzetközi konzorciumot, amely a Gateway Hold körüli űrállomás sugárzásmérő rendszerének kísérleti egységét fejleszti.

A 2020-as évek közepén Hold körüli pályán megépülő űrállomást, a Gatewayt nem védi majd a Föld mágneses tere, sem pedig atmoszféra, így az űrhajósokat akár 700-szor akkora kozmikus sugárdózis is érheti, mint a Földön.

A Gateway ezért sugárzásvédő burkolatot kap, és folyamatosan figyelik személyzetének sugárterhelését. Erre szolgál majd az Európai Űrügynökség (ESA) belső, kísérleti sugárzásmérő rendszere, az IDA (Internal Dosimeter Array). A rendszer fejlesztésének vezetésére kiírt nyílt ESA-versenypályázatot az ELKH EK nyerte a REMRED Kft.-vel közösen.

NASA

Az IDA feladata az állomás fedélzetén tapasztalható kozmikus sugárzási tér sugárvédelmi vizsgálata. Ehhez számos ország és űrügynökség mérőműszereit kell összekapcsolni.

Az ESA-tagállamok közül Magyarország mellett Németország és Csehország is hozzájárul egy-egy műszerrel a projekthez. A közlemény szerint az EK TRITEL műszere az IDA kísérleti egység legkomplexebb és legfontosabb detektora lesz. Az IDA a Gateway Hold-űrállomás NASA által fejlesztett lakómoduljában kap majd helyet.

Maxar

A modult várhatóan 2024-ben bocsátják fel egy Falcon Heavy hordozórakéta fedélzetén, és 2025-ben érheti el végső pozícióját a Hold körül. Ezt követően az IDA minimum hét évig, de akár az űrállomás teljes élettartama alatt üzemelhet a fedélzeten.

Az IDA rendszertől azt várják, hogy hozzájárul az emberes Hold-repülések biztonságához, és olyan kulcsfontosságú tudományos és technológiai eredményeket szolgáltat, amelyek alapvetőek lesznek a Mars-utazáshoz.

A rendszert fejlesztő konzorcium tagja többek között a Német Űrügynökség, az AIRBUS és az ADVACAM s.r.o. Az elnyert ESA-támogatás teljes összege 3 791 988 euró – mintegy 1 373 837 252 forint –, ehhez a Külgazdasági és Külügyminisztérium további 275 000 eurót, vagyis nagyjából 99 632 500 forintot adott támogatásként.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.