Tech hvg.hu 2021. november. 26. 20:03

A NASA is tart Black Fridayt, de ez nem a bevásárlós fajta

A NASA szokásához híven a Black Friday alkalmából a fekete lyukakról posztol, és ezúttal is sikerült egy igen izgalmas dologra felhívni a tudományt szeretők figyelmét.

A NASA-nál mostanra hagyománnyá vált, hogy a szervezet is megtartja a Black Fridayt. Persze nem úgy, ahogy a legtöbben gondolják: nem vásárolhatunk sem akciós űrtávcsövet, sem a NASA laborjában kifejlesztett palacsintasütőt vagy késkészletet – viszont rengeteg érdekes dolgot tudhatunk meg a fekete lyukakról.

A szervezet ezúttal is a #BlackHoleFriday hashtaget használva csepegteti szépen az információkat a Facebookon, de az egyik legérdekesebb jelenségről a hivatalos Tumblr-oldalon lehet olvasni. Ez az úgynevezett árapály katasztrófa (tidal-disruption event, TDE).

Amikor egy csillag túlságosan kerül egy fekete lyukhoz, az ott tapasztalható erők szétszakítják a csillag gázburkát, majd elkezdik elszívni az anyagot a csillagból.

A folyamat során az anyag korongot alkotva, felforrósodva kering a fekete lyuk körül, és egyre közeledik az eseményhoritonthoz. Azon túl már annyira erős a gravitáció, hogy semmi, még a fény sem tud kiszabadulni.

Előfordul olyan is, hogy a csillag gravitációs ereje van annyira erős, hogy a fekete lyuk csak az anyag egy részét tudja egyszerre kiszívni az égitestből. Ilyenkor sokkal lassabban falja fel a fekete lyuk a csillagot, ám a végeredmény itt is ugyanaz lesz, mint ami a fenti esetnél: az égitest előbb-utóbb megsemmisül.

A NASA folyamatosan tanulmányozza ezeket az eseményeket, amelyeket a földi teleszkópokkal is meg lehet figyelni. A szervezet szerint egyébként ezek az események szuper ritkák: 10 000 és 100 000 évente csupán egyszer fordul elő egy akkora méretű galaxisban, mint a mi Tejútrendszerünk. Eddig csupán néhány tucatot sikerült megfigyelni – miközben például a szupernóvák – a csillagok robbanásszerű halála – 100 évente fordulnak elő egy, a miénkhez hasonló galaxisban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.