A kitöréseket egy betűrendszer szerint osztályozzák a szakemberek: a C-s viharok viszonylag gyengék, az M-sek a közepesek, míg az X-osztályúak a legerősebbek. Ilyet regisztráltak csütörtökön.
Az október 11-i után egy újabb, de X1-es osztályú, vagyis erősebb napkitörést észlelt az Egyesült Államok Űridőjárás-előrejelző Központja (SWPC) október 28-án, csütörtökön – jelentette a Space.com.
A jelenség első hulláma még aznap rádióhullámos zavart okozott Dél-Amerikában. A második hullámmal érkező töltött részecskék néhány napra rá, szombat/vasárnap környékén érhetik el bolygónkat, elsősorban geomágneses vihar formájában.
Ez az ötfokozatú skálán G3-as erősségűnek ígérkezik a szakértők szerint.
Ha az ilyen események közvetlenül a Föld felé irányulnak, akkor a rádió- és műholdas kommunikációban zavar keletkezhet, emellett felerősíthetik a sarki fényt.
Az erősebb kitöréseknél 1 millió kilométer/órás sebességgel lökődhetnek ki a töltött részecskék, melyek általában néhány nap alatt elérik a Földet.
A kitöréseket egy betűrendszer szerint osztályozzák a szakemberek: a C-s viharok viszonylag gyengék, az M-sek a közepesek, míg az X-osztályúak a legerősebbek. Ilyet regisztráltak most csütörtökön is.
Egy erősebb napkitörés akár a Földön is okozhat problémákat. Ilyen volt az 1859-es Carrington-esemény is, mely elnémította a távíróvonalakat Európa és az Egyesült Államok között.
A Nap most a 25. naptevékenységi ciklusánál jár, mely 2019 decemberében kezdődött. A naptevékenység 11 éves ciklusokban változtatja erősségét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.