Alexander Alexandrovics Szoloncsenko az egyik messengeres funkcióban talált hibával élt vissza még 2018 januárja és 2019 szeptembere között.
A Facebook rengeteg adatot őriz az erre szolgáló szervereken, de ez a hatalmas gyűjtemény nem csak nekik kifizetődő: azok is nyerhetnek rajta, akik sikerrel behatolnak a cég rendszerébe, és onnan információkat szivattyúznak ki. Valami hasonlót hajtott végre egy ukrán programozó 2018 januárja és 2019 szeptembere között,
aminek eredményeként 178 millió ember adatainak ellopásával vádolták meg.
Alexander Alexandrovics Szoloncsenko ehhez a Messenger egyik funkciójában talált hibával élt vissza. A funkció lényege, hogy a felhasználó a telefonkönyvében lévő kontaktokat átnézve kereshet olyanok után, akik a Facebookon is megtalálhatók. A programozó egy automatizált szoftverrel támadt a Facebook rendszerére, mely véletlenszerűen generált telefonszámok segítségével kutatott a másik oldalt is megtalálható információra. A kiberbűnöző mintegy 20 hónapig tartó ügyködése alatt 178 millió adatot nyert ki, amiket ezután az internetes feketepiacon próbált értékesíteni.
Az ukrán elkövetőt állítólag egy amatőr hiba miatt sikerült beazonosítani: az Engadget szerint különféle állásportálokra regisztrált be, de az ott megadott név egyezett azokkal, amiket a feketepiaci fórumokon is használt.
A Facebook az ügyben indított perben egyrészt kártérítést követel, másrészt azt, hogy a férfit tiltsák el a közösségi oldal használatától.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.