Tech hvg.hu 2021. október. 22. 15:14

Alec Baldwin kikészült, de hogyan lehet egy filmes kellékfegyverrel agyonlőni valakit?

Úgy, hogy a kellékfegyverek valójában igazi fegyverek, csak módosították őket. A legtöbbször vaktöltényt lőnek ki, de az is képes kárt okozni.

Halálos baleset történt azon az új-mexikói filmforgatáson, ahol Alec Baldwin is dolgozott; a színész egy kellékfegyverrel lőtt, mely két embert is eltalált, köztük Halyna Hutchins operatőrt. Ő a kórházban életét vesztette, munkatársa, Joel Souza rendező megsebesült.

A történtek után egy hosszabb összefoglalóval jelentkezett a BBC a kellékfegyverek működéséről. Ezekről az eszközökről azt érdemes tudni, hogy csak a nevükben kellékek:

valójában igazi fegyverekről van szó, melyeket átalakítottak, hogy vaktölténnyel is tudjanak lőni.

Baldwin egy ilyen pisztollyal tüzelt, de egyelőre nem világos, hogy a jelenet hogyan végződhetett tragédiával. A BBC szerint a vaktöltényeknél a töltényhüvely egy része általában a tárban marad, a töltény tetejéről pedig hiányzik a fémes rész, az úgynevezett lövedékhegy. Ennek a helyére általában pamutot vagy papírt erősítenek, hiszen ez esetben inkább a hanghatás az, amire a rendezőnek szüksége van. A vaktölténnyel lövésnél ugyanis majdnem pontosan olyan durranás hallható, mint a rendes töltényeknél.

A filmforgatásokon azonban gyakran több lőport töltenek a hüvelybe, hogy a lövéskor keletkező torkolattűz látványosabb legyen.

A vaktöltények használata így sem teljesen biztonságos: ha a fegyvert túl közel tartják valakihez, például a fejéhez, a lövés ereje így is van olyan erős, hogy kárt okozzon a csontozatban. Jon-Erik Hexum amerikai színész 1984-es balesetét is erre vezetik vissza a szakértők: a férfi egy vaktölténnyel töltött pisztollyal meglőtte a saját halántékát, ám a fegyver olyan erővel vágott vissza, hogy az ütéstől betört a koponyája. A színész néhány nappal később, a kórházban elhunyt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés