Márki-Zay Péter gyűjtötte be a legtöbb új követőt a kampány alatt.
Az Ynsight Research egy átfogó kutatásban vizsgálta az előválasztással és a miniszterelnök-jelöltekkel kapcsolatos közösségi médiás interakciókat szeptember 28-a és október 16. között. A vizsgálathoz a jelöltek saját facebookos kommunikációját és hirdetési tevékenységét, illetve az online térben megjelenő̋ híreket, kommenteket is figyelembe vették.
A felmérés alapján elmondható, hogy az előválasztás mindkét fordulóját rendkívül nagy érdeklődés övezte. Az online média mellett a felhasználók is kiemelten foglalkoztak a témával és a jelöltekkel kapcsolatos ügyekkel. A két forduló között azonban több jelentős különbséget is felfedezhetünk: míg az első fordulóban a technikai kérdések határozták meg a diskurzust, a másodikban már a jelöltek és a váratlan fordulatok voltak középpontban.
A második forduló alatt 70 százalékkal nőtt az előválasztással kapcsolatos (facebookos) említések száma. Az egyre gyakoribbá váló botrányok, új fordulatok felpörgették a megjelenéseket, amire az internetezők is felfigyeltek. A második forduló kampányidőszakában jegyzett átlagos napi interakciók száma közel ötszörösére emelkedett az előző időszakhoz képest – ilyen arányokat a koronavírus magyarországi megjelenésekor láthattunk utoljára.
A felhasználói interakciók (azaz lájkok, reakciók, kommentek és megosztások) közül egy ügy emelkedett ki igazán: a netezőket legjobban a Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter körüli tárgyalások fordulatai foglalkoztatták. De az egyes jelöltek körüli diskurzus volumene is jelentősen változott az első és a második forduló között.
A kutatás szerint a korábban csak marginális figyelmet kapó Márki-Zay Péterrel később már hihetetlen mennyiségű komment és online bejegyzés foglalkozott. A vizsgálatban úgy összegeznek: a végül győztesként kikerülő jelöltről
idővel tizenháromszor annyit beszéltek, mint az előző vizsgálati periódusban.
Az Ynsight Research felmérése rámutat arra is, hogy mindkét jelölt, vagyis Dobrev Klára és Márki-Zay Péter is aktívan használta a Facebookot, ám közülük Márki-Zay volt az, aki leginkább magára tudta irányítani a figyelmet. Emellett ő tudta a két előválasztási forduló között a legtöbb új követőt begyűjteni. Ráadásul nem csak a követőtábora növekedett jelentős mértékben, az is látszik, hogy
ő posztolt a legaktívabban a második fordulóban, és ő volt képes a legjobban növelni a felhasználói interakciókat.
Nagy különbségek mutatkoznak a jelöltek kommunikációs stratégiájában is. Dobrev Klára közel hétszer annyit költött és négyszer annyi fizetett hirdetést tett közzé, mint Márki-Zay. A DK jelöltje az első fordulóban 7 nap alatt közel 11 millió forintot, a következő két hétben megközelítőleg 15 millió forintot fordított facebookos reklámra.
Márki-Zay Péter az első fordulóban mindössze 250 ezer forintot költött el a Facebookon, a második forduló facebookos kampányára azonban már ennek közel tízszeresét, több mint 2 millió forintot. Az MMM miniszterelnök-jelöltjének költései azonban így sem közelítik meg a DK hirdetési összegeit: Dobrevék közel hétszer annyit fordítottak Facebook-hirdetésre ebben az időszakban, mint Márki-Zay.
Dobrev Klára legnagyobb összegért hirdetett bejegyzéseiben általában országjáró kampányát hangsúlyozta, míg az egyik legnagyobb anyagi ráfordítással közzétett tartalom az volt, amelyikben Márki-Zay Pétert támadta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.