Tech hvg.hu 2021. szeptember. 09. 12:03

Milyen fázisokon megy át az, aki elhatározza, hogy leszokik a cigiről?

A legtöbb dohányos számára az első lépések megtétele jelenti a legnagyobb kihívást, az a szakasz, amikor fejben eldönti, hogy márpedig ő leteszi cigarettát. Általában ezt az időszakot hosszú viaskodás, ideális esetben felkészülés előzi meg – hívja fel a figyelmet a közleményében az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet, melynek szakértői bemutatják a leszokás fázisait.

Nagyon kevesen vannak, akiknek egyből sikerül a leszokás, a sikert rendszerint több – átlagban 2-3 – sikertelen próbálkozás előzi meg. Minél többször próbálkozik valaki, annál felkészültebben indul neki legközelebb a kihívásnak, annál több eszközzel, fortéllyal, praktikával ellátva vág bele a folyamatba, és annál pontosabban látja, hogy a leszokás során milyen kísértésekkel, kihívásokkal kell majd szembenéznie. Annak érdekében, hogy a leszokási törekvéseik minél tudatosabb megtervezésére ösztönözzék az embereket, a Korányi Intézet szakemberei összeszedték, hogy a leszokás során a milyen fázisokon mennek keresztül dohányosok.

A dohányzás feladása általában negyven éves kor felett kezdi el komolyan foglalkoztatni az embereket. Ekkorra a dohányzók a saját bőrükön kezdik el megtapasztalni a dohányzás káros hatásait, a kettős – fizikai és lelki – függést. Az ismerethiány és a nikotin elhagyásával a megvonási tünetek megtapasztalása miatt azonban sokszor nem hisznek abban, hogy fel tudják adni káros szenvedélyüket. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet felméréséből kiderül, hogy a dohányzók több mint egynegyede (26,4%) már kísérletet tett a dohányzás abbahagyására, elsősorban saját egészségük védelme érdekében (58,2%). Kiderül az is, hogy a hazai dohányosok döntő többsége (78,7%) nem vett, illetve nem venne igénybe külső segítséget a leszokásban. Csak 18 százalék az, aki igénybe venne a külső támogatást a dohányzás elleni harcban, noha a statisztikák szerint a támogatott leszokás kétszer olyan eredményes, mint az önerőből történő füstmentességi próbálkozás. Az alacsony arányú segítségkérés abból is eredhet, hogy kevesen tudják, milyen leszokás támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre.

A leszokás során minden dohányos 5 fázison megy keresztül

  1. Tagadás szakasza: Azok az emberek, akik ebben a szakaszban vannak, nem gondolják igazán komolyan a leszokást, sőt ha valaki rámutat a dohányzás káros hatására, kiállnak dohányzási szokásuk mellett. Ezek az emberek általában túl vannak pár sikertelen leszokási próbálkozáson, vagy túl erősnek érzik a függőségüket ahhoz, hogy le tudják tenni a cigarettát. Az ebben a szakaszban lévő dohányosokat nem lehet meggyőzni a leszokás egészségre gyakorolt pozitív hatásairól. Azonban egyszer a legtöbb dohányos eljut arra a pontra, amikor elkezdi foglalkoztatni a leszokás gondolata.
  2. Elgondolkodás szakasza: Ebben a szakaszban a dohányosok eljutottak arra pontra, amikor már problémának érzik a dohányzást, amelyet meg kell oldani. Sokkal tisztábban látják káros szenvedélyük következményeit és fontolgatják a leszokás lehetőségét valamikor a közeljövőben – általában akár 6 hónapon belül. Ebben a szakaszban sokkal nyitottabbak a leszokással kapcsolatos információk befogadására, és könnyebben felismerik azokat az akadályokat, amelyek megakadályozzák őket a leszokásban.
  3. Felkészülés: Ekkorra már a dohányosok eldöntötték, hogy le szeretnének szokni és elkezdenek felkészülni arra, hogy abbahagyják a dohányzást. Itt már pontosan látják, hogy a leszokás mellett szóló érvek jóval felülmúlják az az ellen szólókat, és apró lépésekkel elindulnak a leszokás útján. Például eleinte elkezdenek kevesebb cigarettát szívni, vagy olyan kijelentéseket tesznek, hogy ez komoly, valaminek változnia kell. Mi több, kitűzik a leszokás időpontját.
  4. Leszokás szakasza: Ez az a szakasz amikor a dohányosok aktívan megpróbálnak leszokni. Lelkileg felkészültek a folyamatra és különböző terveket állítottak fel, amelyek a próbálkozás elbukásához vezető, személyes és külső kihívások leküzdésében segítségükre lehetnek. Ez a szakasz általában nagyjából hat hónapig tart – ez az az időszak, amikor a leszokással próbálkozó dohányosnak a lehető legtöbb segítségre és biztatásra van szüksége. A siker érdekében a kisebb jutalmak hasznosnak bizonyulhatnak, illetve a család, barátok bevonása, támogatása elengedhetetlen.
  5. Fenntartó szakasz: A leszokott dohányosok a fenntartó szakaszban már megtanulták előre látni a kísértéseket és azt is tudják, hogyan kezeljék őket. Új módszereket használnak unaloműzőnek, a stressz leküzdésére, vagy a társasági nyomás ellen. Lehet, hogy néha becsúszik egy szál cigi, de rajta maradnak az úton és tanulnak belőle, hogy többet ne forduljon elő baleset. Ez segít abban, hogy érezzék, saját kezükben van a kontroll, és támogatja őket abban, hogy füstmentesek maradjanak.

A Korányi Intézet szakemberei szerint a leszokott dohányosok közel fele egy éven belül visszatér a dohányzáshoz. Ilyenkor a legfontosabb, hogy nem szabad feladni a próbálkozást. A korábbi tapasztalatokat felhasználva újra meg kell próbálni, egészen addig, míg végül nem sikerül a végleges leszokás.

[Magyar orvosok figyelmeztetnek: 1 szál cigi 11 perccel rövidítheti az életét]

A szervezet közleményében hívja fel a figyelmet a napi 24 órában hívható 06 80 44 20 44-as számra, ahol nemcsak tanácsot, de lelki támogatást, megerősítést is kaphatnak a dohányzók a teljes leszokáshoz. Az intézet telefonos alkalmazása szintén segíti a dohányosokat a leszokás iránti motiváció fenntartásában és a visszaesés megelőzésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

Hirdetés