A Boeing C-17 Globemaster III-at számos nemzet használja, köztük az amerikai légierő. Egy ilyen monstrumra még néhány páncélozott harci jármű is felfér.
A tálibok által megszállt Kabul miatt gyorsan a figyelem középpontjába került Afganisztán, továbbá egy óriási repülőgép, amivel a veszélyben lévőket (köztük afgánokat) igyekeznek biztonságos helyre szállítani.
A BBC gazdag összeállítást közölt a monstrumról, vagyis a Boeing C-17 Globemaster III-ról, melyet számos nemzet használ. Így például az amerikai légierő is, amely már több alkalommal menekített ki embereket veszélyzónákból ezzel a típussal.
A repülő hivatalosan 1980 óta létezik (ekkor kezdték gyártani), de csak az 1990-es években repültek vele először. Az első bevetések idején elsősorban szállítmányozás miatt vették igénybe, tekintve, hogy a rakterében több mint 77 ezer kilogrammnyi rakománynak van hely.
Az amerikai légierő hivatalos oldalán elérhető információk szerint a Globemaster III-ra több páncélozott jármű, sőt, egy M1 Abrams harckocsi is felfér. A repülőt egyetlen oldalon, hátul lehet feltölteni, egy hosszabb rámpán keresztül. Az óriási Boeing négymotoros, behúzható futóművel rendelkezik, a kabinja hermetikusan zárható, üzemideje pedig több mint 60 év.
That's how the landing gear used to retract. #C17 #Afghanistan #KabulAirlift pic.twitter.com/an1WWHEbEt
— Track&Wheels (@Trackwheels1) August 17, 2021
A BBC kitér arra is, hogy egy ilyen típussal evakuáltak 823 afgán állampolgárt, köztük 183 gyereket a kabuli megszállás első napjain, ami rekordnak számított. Soha ennyi ember nem tartózkodott ugyanis egyszerre egy ilyen repülő fedélzetén. A meghökkentő jelenetről készült fotó azóta bejárta a világot:
Image from the inside of a US Air Force C-17 from Kabul to Qatar, with 640 Afghans on board. https://t.co/y0hbndVOSh pic.twitter.com/rwqtRZbDYM
— Dhruva Jaishankar (@d_jaishankar) August 16, 2021
Hírügynökségi beszámolók alapján egy ilyen C-17-esen hozta világra kislányát egy afgán nő vasárnap, aki éppen a levegőben kezdett vajúdni. A gyerek a gép rakterében jött világra, nem sokkal azután, hogy a járat landolt a németországi Ramstein légitámaszponton.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.