Kissé ijesztő végeredménnyel zárult az a kutatás, amely genetikai módosítást is beiktatva vizsgálta a pókok egyedülállóan hosszú lábait.
Egy maroknyi kutatót nagyon érdekelte a pókok testfelépítése, különösképp a lábuk. Egyes fajoknak ugyanis (ilyen például a kaszáspók is) rendkívül hosszú lábaik vannak, amelyek nem kizárólag a közlekedésben játszanak szerepet.
A Wisconsin–Madison Egyetem tudósai meg is vizsgáltak néhány példányt, majd az úgynevezett RNS-interferencia eljárásával embriókban kiiktattak néhány olyan gént, ami a lábfejlődéshez köthető – írt a CNet. (A technika gyakorlati alkalmazása nem új, és az orvostudományban is kísérleteznek vele.)
A szakértők a különös vizsgálathoz a Phalangium opiliót, vagyis a házi kaszáspókot választották. A végeredmény pedig igen látványosra sikerült: a pókok nyolc lábából több méreten alulira fejlődött, és az alapvető képességekkel sem rendelkezett.
A kutatók emellett azt is észrevették, hogy a megmaradt lábak új funkciókat szereztek. Ahhoz hasonlókat, mint amikre az úgynevezett tapogatólábak valók. A pókfélék ezt a kis függeléket általában az élelem vagy a társak megragadására szokták használni.
A tudósok azt remélik, hogy a munka gyümölcse új genetikai eszközök fejlesztéséhez is vezethet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.