Több évtized óta most először találtak a tudósok a fekete özvegyekhez tartozó új pókfajt.
Különleges pókot fedeztek fel a tudósok Dél-Afrikában. A potrohon egy vöröses-narancssárgás, a felkiáltójelhez hasonló alakot találni, amit két oldalról fehér színnel keretezett alakzatok fognak közre. Ez már önmagában különleges, a pók ugyanis emiatt úgy néz ki, mintha egy emberi arc lenyomatát hordozná magán, ám van egy tulajdonsága, ami miatt még ennél is feltűnőbbé teszi: lila színű tojásokat rak.
Barbara Wright, a Dél-afrikai Köztársaság KwaZulu-Natal tartományában található Wild Tomorrow alapítvány entomológusa – vagyis a hatlábú ízeltlábúak szakértője – kollégáival együtt először 2014-ben találkozott az állattal, miután valaki jelezte nekik, hogy egy furcsa pókot lát az egyik fa törzsében. A Gizmodo beszámolója szerint két éven át figyelték meg a nőstényt a hálójában, ekkor vették észre azt is, hogy milyen tojásokat rak. Végül az állat idős korára elpusztult, ám amikor Ian Englebrecht, az afrikai pókok szakértőjének megmutatták a pókról készült képeket, azonnal megállapította, hogy egy új fajról van szó.
Később az első felfedezési helyétől nem messze több másik pókot is találtak. A tudósok összehasonlították a többi ismert pókfajjal, majd DNS-vizsgálatot is végeztek, mely során kiderült: valóban egy eddig teljesen ismeretlen pókfajról van szó, amely szeret magányosan, az emberektől minél távolabb fészkelni.
A tudósok Phindának nevezték el az állatot, amely valószínűleg ugyanolyan erős méreggel rendelkezik, mint a többi fekete özvegy, ezt azonban egyelőre még nem sikerült megállapítani. Wright szerint egyelőre az sem világos, hogy miért lila színűek a tojások.
Ingi Agnarsson, Vermont Egyetem evolúcióbiológusa szerint a mostani felfedezés is azt bizonyítva, hogy továbbra sem ismerjük teljesen a Földet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.