Muszáj megelőzni a delta variáns terjedését, hogy nehogy olyan vírusváltozatok alakuljanak ki, amelyek még a beoltottakat is súlyos betegséggel vagy akár halállal fenyegetik.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) és az amerikai járványügyi hatóság (CDC) is olyan ajánlást tett közzé kedden, amely szerint a koronavírus ellen beoltott embereknek továbbra is érdemes maszkot viselniük – írja a Qubit.
A különbség annyi, hogy míg az egészségügyi világszervezet szerint mindenhol érdemes hordani a védőeszközt, addig a CDC szerint ez elsősorban zárt térben ajánlott.
A WHO azt közölte, hogy bár a koronavírus elleni vakcinák hatásossága kiemelkedő, az emberek egy nagyon kis százaléka még így is megbetegszik, miután beolttatta magát, és azokat is megfertőzhetik, akik nem kapták meg az oltást. A szervezet ezért a maszkviselés mellett a sűrű kézmosást és a távolságtartást is ajánlja.
Az új ajánlásokra elsősorban a világszerte terjedő delta variáns miatt van szükség. Amerikában például a fertőzések 82 százalékáért ez a mutáció a felelős.
Az amerikai járványügyi hatóság szerint az Egyesült Államokban főleg a beoltatlanok terjesztik a vírusvariánst, de már olyan esetek is előfordulnak, amikor a beoltottak betegszenek meg, igaz, nem olyan súlyosan, mint azok, akik még nem kapták meg az oltást. Rochelle Walensky, a CDC igazgatója azt mondta az MIT Technology Review-nak, hogy a maszkok visszatérése a legveszélyeztetettebb csoportok, vagyis a legfertőzőbb környékeken élők, a gyerekek vagy az alapbetegségekkel rendelkező családtagok védelme szempontjából fontos.
A delta variáns elleni sikeres és gyors védekezés azért is fontos, mert így megelőzhető egy olyan vírusváltozat kialakulása, amely teljesen kicselezheti a vakcinák hatásmechanizmusát, és így a beoltottakat is súlyos betegséggel és halállal fenyegetheti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.