Az indiai mutációval fertőzöttek orrában több, mint ezerszer annyi vírus van, mint azokéban, akik még az eredeti vírust kapták el.
Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre, hogy a korábban Indiában azonosított delta variáns a beoltottak között is terjed, és komoly aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban is, hogy ezt a mutációt akár terjeszteni is tudják az oltottak – írja a Reuters több ország egészségügyi jelentése alapján.
A hírügynökség idézi Angol Közegészségügyi Intézet (PHE) pénteki közlését, amely szerint az országban a 3692, delta variáns miatt kórházba került beteg 58,3 százalékát egyáltalán nem oltották be, 20,9 százalékát csak egyszer beoltották, 22,8 százalékuk pedig mindkét dózist megkapta.
Szingarpúrban a koronavírusos esetek háromnegyede az oltottakhoz köthető, de a tüneteik nem súlyosak. Izraelben 60 százalék az arány a jelentések szerint, az érintettek többsége 60 év feletti és/vagy krónikus betegségben szenved.
[Kemenesi Gábor szerint lesz negyedik hullám, és már sejti, mi várható itthon]
Az Egyesült Államokban adatai szerint a súlyos betegek 97 százaléka az oltatlanok közül kerül ki, itt is a delta variáns a domináns a fertőzöttek között, akárcsak Izraelben.
A Reuters idéz egy kínai kutatást, amely szerint
azért terjedhet jobban az indiai mutáció, mert ezzel a variánssal fertőzöttek orrában több, mint ezerszer annyi vírus van, mint azokéban, akik még az eredeti vírust kapták el.
Carlos del Rio, az Emory University gyógyszerész szakértője elmondta, hogy a korábban kifejlesztett vakcinák hatékonyak voltak a súlyos megbetegedések és a halálozások megelőzése, vagy a fertőzés továbbadása tekintetében, egészen addig, amíg meg nem jelentek az új variánsok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.