Tech MTI / hvg.hu 2021. július. 23. 05:32

Tovább csökkentették a Pfizer-vakcina becsült hatékonyságát Izraelben a delta variáns terjedése miatt

Az izraeli egészségügyi minisztérium most 39 százalékosra tartja a Pfizer-vakcina nyújtotta védelmet. Ugyanakkor a héten megjelent brit eredmények még mindig 88 százalékos hatékonyságról szólnak.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Izrael egészségügyi minisztériuma csütörtökön tovább csökkentette és már csak 39 százalékosra értékelte a Pfizer-BioNTech vakcina hatékonyságát a koronavírus-fertőzés ellen. Mint a Times of Israel írja, a tünetes megbetegedések kivédésében jelenleg 41 százalékosra tartják az oltóanyag nyújtotta védelmet, a súlyos megbetegedések ellen pedig 91,4 százalékban véd az izraeli hatóságok szerirnt az oltóanyag.

A fertőzés elleni hatásosság a minisztérium szerint a vírus delta variánsának terjedése miatt csökkent. A Times of Israel ugyanakkor arra is rámutat: a héten megjelent egy brit tanulmány a New England Journal of Medicine nevű szaklapban, ami szerint éppen a delta variáns tünetes megbetegedéseinek kivédésében 88 százalékos a Pfizer-vakcina hatékonysága. A jelentős különbséget részben a módszertan különbségeire lehet visszavezetni.

Az izraeli adatokból az is kitűnik, hogy a vakcina nyújtotta védelem folyamatosan gyengül, minél több idő telik el az oltás óta. A minisztérium szerint akit januárban oltottak, az már csak átlagosan 16 százalékban védett, akit áprilisban, az pedig 75 százalékban.

A legfrissebb statisztikai értékelés június 20-tól július 17-ig gyűjtött adatokon alapult. Június 6. és július 3. között hasonló felmérést végeztek Izraelben, annak végeredményeként akkor 64 százalékban védett a Pfizer vakcinája a koronavírus-fertőzés ellen, a május 2. és június 5. között gyűjtött adatok elemzése alapján pedig még 94,3 százalékos volt a vakcina hatásossága.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.