Az emberek érzelmi állapotára is hatással lehetnek a mesterséges intelligenciával dolgozó chatbotok, erre két friss vizsgálat eredménye is utal.
Az OpenAI és az MIT Media Lab által jegyzett, friss tanulmányok szerint minél többet csevegnek a felhasználók a ChatGPT-vel, annál magányosabbnak érzik magukat. Ezt a kapcsolatot két, még nem lektorált vizsgálat részeként állapították meg. Az egyiket az OpenAI-nál végezték, és „több mint 40 millió ChatGPT-interakciót”, valamint célzott felhasználói felmérést használtak fel a megállapításokhoz – a másik pedig az MIT Media Lab munkája; ez a vizsgálat négy héten át követte a résztvevők ChatGPT-használatát.
Utóbbi vizsgálat többféle módszerrel azonosította, hogy a mára heti szinten több mint 400 millió aktív felhasználóval bíró ChatGPT-vel folytatott diskurzus – legyen az szöveges vagy szóbeli – miként befolyásolhatja az ember érzelmeit, túl azon, hogy a jelentősebb használat fokozza a magányt, és káros hatással lehet a szocializációra.
Például azok, akik már megbíztak a chatbotban, és hajlamosabbak az érzelmi kötődésre az emberi kapcsolatokban, a vizsgálat során magányosabbnak érezték magukat, valamint érzelmileg is jobban függtek a ChatGPT-től. A chatbot hangalapú módjának használata esetén azonban ezek kevésbé voltak megfigyelhetők, de ha személyes témákra terelődött a szó, akkor szintén magány alakulhatott ki rövidtávon. Ami azonban igazán érdekes, az az, hogy az általánosabb témák növelték csak igazán ezt az érzelmi függést.
Az OpenAI vizsgálatának egyik jelentős megállapítása, hogy a ChatGPT-vel folytatott, érzelmesebb beszélgetések még mindig nem számítanak általánosnak. A két vizsgálatnak ugyanakkor megvoltak a korlátai, például a rövid vizsgálati időtartam, valamint az, hogy az MIT nem alkalmazott kontrollcsoportot. Az azonban így is kezd kirajzolódni, hogy a chatbotokkal folytatott beszélgetések pszichológiai hatást gyakorolnak az emberekre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.