Tech hvg.hu 2021. július. 23. 10:03

Játék gyógyíthatja a poszt-covidos betegeket

Különféle elhúzódó problémákkal küzdhetnek azok, akik felépülnek a koronavírus-fertőzésből. Sokan panaszkodnak például a tanulással, a figyelemmel, a memóriával kapcsolatos gondokra. Jelenleg azt vizsgálják, segíthet-e rajtuk egy videojáték.

Még ha meg is gyógyul valaki a koronavírus-fertőzésből, esetenként hónapokig szembesülhet maradványtünetekkel, erős fáradékonysággal, alvászavarral, légszomjjal és különféle, az agy kognitív képességeivel (gondokodás, figyelem, emlékezés) kapcsolatos problémákkal. Összetett tünetegyüttesről van szó, amit poszt-Covid szindrómának neveznek a szakemberek.

A New-York-i Weill Cornell Medicine neuropszichológusa, Faith Gunning úgy gondolja, hogy a kognitív képességekkel összefüggő gondokon egy videojáték segíthet. Nem újdonságról van szó: az Akili Interactive által fejlesztett EndeavorRX-ről már mi is beszámoltunk. 8-12 éves, ADHD-s (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) gyerekek kiegészítő kezelésében használták, és ez az első olyan videojáték, amit orvosi kezelésként engedélyezett az FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete).

GameSkinny

A szakembernek amúgy nem idegen ez a videojáték, maga is közelről látta, hogy valóban javít az ADHD-ben szenvedő gyerekek állapotán, sőt arra is vannak bizonyítékok, hogy a szklerózis multiplexben szenvedőknél is hasznos lehet. Miután kiderült, hogy a rendszeres videojátékozás során pozitív változások indultak el az agyban, felvetődött, hogy azoknál is ki kellene próbálni, akiknél kognitív problémák jelentkeznek a covidból történő felépülés után (egyébként olyan, súlyos betegekről van szó, akiket kórházban kezeltek a fertőzéssel).

A tesztek most kezdődnek, és a szakember nagyon bízik abban, hogy a játék segíthet majd az ilyen pácienseknek. Először mindenesetre ellenőrizni kell, javulnak-e a tüneteik azokhoz képest, akik hasonló poszt-Covidos problémával szembesülnek, viszont nem játszanak az említett játékkal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.