Tech hvg.hu 2021. május. 21. 16:37

Egy kutatóorvos szerint 80-90 százalékos átoltottság kell a járvány megállításához

A Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese szerint amíg a koronavírus nagy számban tud szaporodni, addig újabb mutációkra lehet számítani.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

“Nincs olyan, hogy túl gyors oltási kampány, a mostaninál is gyorsabban kellene haladni” – mondta Lacza Zsombor, kutatóorvos, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese az ATV Start című műsorában.

A kutatóorvos mindenkit arra biztatott, hogy kérje az oltás mindkét dózisát, és azt, amelyik éppen elérhető. "A sebesség sokkal fontosabb, mint a típusválasztás” – hangsúlyozta.

Lacza Zsombor szerint mindez azért fontos, mert ha nem oltatjuk át magunkat igen nagy arányban, akkor nem fog megállni a járvány, és ha nem áll meg, hanem itt kering közöttünk, akkor még azok is meg fognak betegedni, akik már be vannak oltva.

A rektorhelyettes szerint a járvány megállításához 80-90 százalékos átoltottság szükséges.

A beszélgetés során felmerült az a sokakat foglalkoztató kérdés is, hogy mi ad nagyobb védettséget: a vakcina vagy az, ha átesünk a fertőzésen. Lacza Zsombor erről azt mondta, ha az ember elkapja a vírust, és az szaporodni kezd benne, az a létező összes immunválaszt aktiválja, míg a vakcinák csak egy-egy kiemelt molekula ellen termelt ellenanyaggal védenek. Ettől függetlenül az oltás is jelentős védelmet nyújt, vannak esetek, amikor még erősebbet is, mint a természetes átfertőződés – tette hozzá.

Karikó Katalin: Aki elhiszi, hogy az RNS beépül a DNS-be, annak nincs tudományos ismerete

A világhírű kutatóbiológus, biokémikus Karikó Katalin szerint vannak emberek, akiknek teljesen mindegy, hogy mit mondanak, ők akkor is elutasítják az oltást. Az Egyesült Államokban élő szakember három napig vendégeskedik Szegeden.

Lacza szerint a koronavírus elleni vérplazmakezelés hatásos, minden kórházi beteg állapota javult, aki ilyet kapott. “Tehát aki kórházban kerül koronavírussal, az minél hamarabb kapjon vérplazmát, mert segít rajta” – összegezte a kutatóorvos, aki szerint a terápiának semmilyen mellékhatása nincs.

A szakember szerint az elkövetkezendő időszakban is folytatni kell a terápia fejlesztését, a vírus ugyanis nem megy el, és lesznek olyanok, akiknek a szervezete valamilyen okból nem fog tudni saját ellenanyagot termelni. “Őket csak ezzel a terápiával lehet majd kezelni” – mondta Lacza Zsombor.

Vérplazmát bárki adhat, aki 18 és 60 év között van és átesett már a fertőzésen.

A kutatóorvos azzal zárta a beszélgetést, hogy amíg a koronavírus ilyen nagy számban tud szaporodni, és ilyen sok embert betegít meg, addig megvan az esély arra, hogy fertőzőbb mutációk alakulnak ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.