Tech hvg.hu 2021. május. 13. 19:03

Pénteken landolhat az első kínai Mars-járó a Marson

Magyar idő szerint pénteken délben érheti el a Mars felszínét Kína Mars-járója, ami a tervek szerint 90 marsi napon át dolgozik majd a bolygón.

Kína hamarosan a harmadik ország lehet – a Szovjetunió és az Egyesült Államok után –, amelyik sikeres landolást hajt végre a Mars felszínén. A CNet beszámolója szerint a Zhurong nevű Mars-járó magyar idő szerint péntek délben érheti el a bolygó felszínét.

A Tienven-1 űrszonda, amely az egységet eljuttatta vörös bolygóhoz, 2020 nyarán startolt el a Földről. Az útja hét hónapon át tartott, 2021 februárjában pedig videót küldött onnan.

Történelmi videó: így nézett ki a Perseverance landolása a Marson

A Perseverance több mint 30 GB adatot és mintegy 23 ezer felvételt küldött haza a marsi landolásról. Ezeket mutatta be a NASA hétfő este.

A Tienven-1 összesen három szerkezetet vitt el a Marshoz: egy rovert, egy leszállóegységet, valamint a bolygó körüli pályára állított műholdat. A landolást Kína ugyanúgy tervezi végrehajtani, mint ahogyan nemrég a NASA tett a Perseverance-szel: mivel a bolygó túlságosan messze van a Földtől, hogy a tudósok irányítsák, ezért a gépre bízzák a feladat végrehajtását. Kínának egyébként ez az első marsi küldetése, és a látszat ellenére nem könnyű leszállni a vörös bolygó felszínén: 1973 óta csak a NASA volt erre képes.

A tervek szerint miután a leszállóegység és a rover beléptek a légkörbe, előbbiről leválik a hővédő pajzs, majd egy ejtőernyő segítségével megpróbálják azt lelassítani. Ezek után a kamerák és a LiDAR szenzorok segítségével a megfelelő helyre navigálja magát a szerkezet, majd ha minden rendben, egy rámpa segítségével gördül le róla a Mars-járó.

[Az első hangok a Marsról: újabb izgalmas felvételt küldött haza a Perseverance]

A Zhurong az Utopia Planitia nevű síkságon kezdi meg a felderítő munkát – ott, ahol 1976-ban a NASA Viking–2 űrszondája is szolgálatot teljesített. Kína azt tervezi, hogy a Mars-járója 90 solt, vagyis marsi napot tölt majd munkával a bolygó felszínén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés