Tech hvg.hu 2021. április. 30. 14:03

750 nagyvállalatot kérdeztek meg: a cégek nagy része összevissza küldözgeti ügyfeleinek az adatokat

A Tresorit európai nagyvállalatok informatikai döntéshozóinak körében készített kutatása szerint a cégek felének az adatok feletti kontroll jelenti a legnagyobb IT-biztonsági kihívást. A titkosított, felhőalapú fájlmegosztó és kollaborációs szolgáltatást kínáló magyar cég erre az igényre válaszolva új terméket indít: azt ígéri, hogy a Tresorit Content Shield segítségével a nagyvállalatok biztonságosan és könnyen oszthatnak meg dokumentumokat külső felekkel, partnerekkel, ügyfelekkel.

A Tresorit 750 informatikai döntéshozó megkérdezésével készített átfogó kutatást az európai nagyvállalatok adatmegosztással kapcsolatos IT-biztonsági kihívásairól. Három európai ország, Németország, Nagy-Britannia és Franciaország IT szakembereit kérdezve végeztek kérdőíves kutatást, 500 főnél nagyobb szervezetek körében, a pénzügytől az kutatás-fejlesztésen át a telekommunikációig valamennyi iparágat lefedve.

Az eredmény megerősíti, hogy az IT-biztonság iránti igény a világjárvány kezdete óta számottevően nőtt: a válaszadók 72 százaléka szerint komolyabb kockázatot jelent az adatmegosztás napjainkban, mint a járvány kezdete előtt, főként a bizalmas adatok cégen kívüli megosztása során.

A válaszadók majdnem kétharmada arról számolt be, hogy munkahelyének nincsen átfogó, minden kollégára érvényes belső szabályzata a cég valamennyi bizalmas adatának kezelésére és azok külső felekkel való megosztására. A válaszadók majdnem fele szerint ugyanakkor a legnagyobb kockázat az ügyfelekkel és egyéb külső felekkel történő adatcsere során a fájlok feletti kontroll elvesztése. A vállatok többsége háromnál is több módszert használ céges dokumentumok küldésére, köztük olyan megoldásokat is, mint az üzenetküldő szolgáltatások vagy e-mailes csatolmányok, amelyek nem igazán nyújtanak elegendő biztonságot és kontrollt a már elküldött adatok felett.

A megkérdezett informatikai szakértők többsége szerint a dolgozóik nem használnak végpontok közötti titkosítást alkalmazó szolgáltatásokat, ha külső félnek továbbítják a vállalati adatokat tartalmazó fájlokat.

A Tresorit szerint egyfajta hamis biztonságérzetről tanúskodik ugyanakkor, hogy mindezek ellenére a megkérdezettek többsége szerint elegendő biztonsági intézkedést tesznek az adatszivárgás megakadályozása érdekében. A nagyvállalatok IT-biztonság-tudatossága és az általuk tett intézkedések között komoly szakadék húzódik, derül ki az eredményekből.

A Tresorit nem céltalanul folytatott kutatásokat a témában. A magyar cég új terméke a nagyvállalatok igényeihez igazított Tresorit Content Shield, amely fejlesztői szerint számos olyan új funkciót kínál, amellyel a nagyvállalatok biztonságosan tehetik elérhetővé külső partnerek számára a céges dokumentumokat. A vállalkotás tájékoztatása szerint Tresorit Content Shield a végpontok közötti titkosítás révén a legmagasabb szintű adatbiztonságot nyújtja egy felhasználóbarát felületen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.