A malac és a majom esetében már működik a szerkezet, hamarosan az emberen is kipróbálhatják.
Néhány évvel ezelőtt még bőven a sci-fi kategóriájába tartozott, hogy az agyat közvetlenül összekapcsoljuk a számítógéppel, mostanra ehhez egyre közelebb kerülünk. 2020 augusztusában Elon Musk bemutatta a cyberpunk malacot, nemrég pedig egy olyan majmot, amelyik már a gondolataival képes irányítani egy játékot.
Bár utóbbi kísérlete miatt több kritika is érte Muskot, az eredményeit látva már csak az a kérdés, mikor kerül először emberbe az agy-számítógép interfész. A feltaláló viszont már erre is tudja a választ: szerinte ez akár még az idei év végig is megtörénhet.
A Neuralink legutóbb publikált majmos videója után az International Business Times szúrta ki azt a beszélgetést, amit Musk és az egyik követője folytatott a Twitteren. Hamoon Kamai arról írt, 20 évvel ezelőtt autóbalesetet szenvedett, amelyben nyaktól lefelé lebénult. Emiatt azt írta, bármikor számíthat rá a Neuralink, mint egy ilyen kísérlet önkéntese. Musk erre reagálva írt arról, hogy erre akár már az idei évben is sor kerülhet.
Neuralink is working super hard to ensure implant safety & is in close communication with the FDA. If things go well, we might be able to do initial human trials later this year.
— Elon Musk (@elonmusk) February 1, 2021
A Twitter-bejegyzésből az is kiderül, a Neuralink jelenleg is tárgyal az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelettel (FDA), hogy megkezdhessék a kísérleteket. Ha ez megvalósulna, akkor a mozgássérült emberek számára lehetővé válna, hogy a számítógépüket vagy a mobiljukat pusztán a gondolataikkal irányítsák.
A művelet olyan precizitást igényel, hogy a beültetést egy sebészeti robot végezné el. A kütyü körülbelül 1000 idegsejtet lenne képes megfigyelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.