Tech hvg.hu 2021. április. 03. 12:03

Francia kutatók: ezért olyan jó a bor-sajt párosítás

Egy francia kutatócsoport annak járt utána, miért válnak egyes ételek még ízletesebbé vagy épp ellenkezőleg, kevésbé jóízűvé, ha vörösbor mellé fogyasztják ezeket.

Keresve sem lehetett volna alkalmasabb kutatócsoportot találni a vörösbor egyfajta vizsgálatára, mint francia szakembereket. A Bordeaux-i Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi az oka annak, hogy bizonyos ételek, például a sajtok még ízesebbé válnak a jól párosított bor társaságában. Vizsgálataik fókuszába a borok (elsősorban a vörösborok) egyik legfontosabb alkotóeleme a tannin került.

A tannin a borban található csersav (polifenol vegyület), amely elsősorban a szőlőhéjból és a magból kerül a borba. Főleg a vörösborba, bár egyes fehérborokba is bejut a fahordókban történő érlelés során. A tannin adja a vörösborok sajátos keserűségét és fanyarságát, illetve – mint kiderült – azt is meghatározhatja, milyen jól vagy nem jól passzol a bor a különböző ételekhez.

Pixabay/Rene1905

A francia szakemberek azt vizsgálták, miként befolyásolják a tanninok egy emulziós lipidcsepp méretét és stabilitását, méghozzá biofizikai technikák és érzékszervi elemzések kombinálásával. Kísérletükben – írja a ZME Science – olívaolajat kevertek össze vízzel és emulgeáló szerrel. Amikor katechin nevű szőlőtannint adtak az olajcseppeket körül ölelő emulgeálószerhez, a cseppek növekedni kezdtek.

Egy másik kísérletbe önkénteseket vontak be. Amikor a résztvevők egy kanál repce- vagy olívaolajat fogyasztottak a tanninok kóstolása előtt, akkor azok szájösszehúzó hatása csökkent. Mi több, az olívaolaj esetében inkább gyümölcsösnek, mint savasnak érzeték a tanninokat.

A kétféle kísérletből a kutatók arra következtettek, hogy a tanninok kölcsönhatásba lépnek a szájban lévő olajcseppekkel, és ezért az olajok kevésbé képesek kötődni a nyál fehérjéihez, azaz kevésbé alakul ki összehúzó hatás.

„Jól ismert, hogy a bor íze megváltozik egyes ételek jelenlétében, azonban az étkezési lipidek hatását a bor tanninok okozta savasságára és keserűségére még nem bizonyították molekuláris szempontbók – írják a kutatók a Journal of Agricultural and Food Chemistry folyóiratban. Eredményeik rámutatnak arra, hogy az étrendi lipideknek kulcsfontosságú szerepük van ebben, hogyan érzékeljük/értékeljük az ételek mellé fogyasztott bort.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.