A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szerint az eddigi vizsgálatok alapján semmi nem utal arra, hogy az újfajta mobiltechnológia, az 5G veszélyt jelentene az emberre.
Az ötödik generációs (5G) telekommunikációs rendszerek bevezetésének lehetséges egészségügyi vonatkozásai a lakosság és a szakemberek körében számos kérdést vetnek fel. Ezért a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) egy 5G-vel foglalkozó (ad hoc) munkabizottságot hozott létre, hogy véleményt alkosson a technológia egészségügyi kérdéseivel kapcsolatban. Legfőbb megállapításuk szerint
a jelenlegi modellezések, illetve mérések alapján az 5G technológia alkalmazásával a lakosság napi átlagos személyi rádiófrekvenciás sugárzásnak való kitettsége várhatóan nem fog növekedni”.
Jelentésük szerint az 5G-vel “a nagyobb átviteli sebességnek köszönhetően jelentősen csökken az adatátvitelhez szükséges idő, ami csökkenti a felhasználók elektromágneses hullámoknak való kitettségét”, illetve “a sűrűbb hálózatban a jobb rádiós kapcsolatnak köszönhetően a mobiltelefonok és más készülékek alacsonyabb teljesítménnyel működnek, a felhasználás módja is változik (kevesebb beszéd, több adatforgalom), ami tovább csökkentheti a készülékekből eredő emberi expozíció mértékét”.
A kutatók azt is írják, hogy az 5G technológiában alkalmazott nyalábformáló és az úgynevezett MIMO (Multiple Input Multiple Output) technológia alkalmazásával, illetve az optimalizált szolgáltatással az ellátottság, valamint a környezeti rádiófrekvenciás (RF) sugárzásnak való kitettség jellege ugyan megváltozik,
de az átlagos környezeti elektromágneses kitettség, amely jelenleg nagyságrenddel az egészségügyi határérték alatt van, várhatóan nem emelkedik”.
Az állásfoglalásban kiemelik, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) évtizedek óta folyó tudományos kutatások és megfigyelések alapján kialakított álláspontja szerint “az elektromágneses tér a nemzetközi testületek által megállapított határértékek alatt nem hordoz számottevő egészségügyi kockázatokat”. A jelentés szerint az 5G technológia egészségre gyakorolt várható hatásai részben megbecsülhetők a korábbi 4G, 3G, 2G technológiák által alkalmazott frekvenciák azonosított hatásai alapján.
[Hét éven át vizsgálódtak, az eredmény megnyugtató: az 5G nem veszélyes az emberre]
A kutatók hozzáteszik, hogy szükséges többletforrást biztosítani az 5G-re vonatkozó egészségügyi határértékek rendszeres mérésére és monitorozására, és az ezzel kapcsolatos kutatásokra. “A humán egyéni (élettani) és közegészségügyi (epidemiológiai) hatások mellett az ökológiai vonatkozások, a hazai ökoszisztémákra gyakorolt hatás értékelése is szükséges ott, ahol a kiépülő infrastruktúra és az 5G RF környezeti hatásai relevánsak”.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.