A tel-avivi egyetem kutatója egyenesen azt javasolja, hogy a terhesség utolsó harmadában oltsák be a várandós nőket szamárköhögés és influenza ellen, mert az eredményeik szerint más vírusokkal szemben is kialakítható ugyanígy a védelem.
A beoltott szoptató édesanyák az anyatejjel koronavírus-ellenanyagot juttathatnak kisbabáik szervezetébe, s ezzel őket is védik – jelentette a Háárec című újság honlapja csütörtökön egy amerikai-izraeli kutatásra hivatkozva. Aszerint
a Pfizer–BioNTech és a Moderna készítményével beoltott édesanyák olyan antitesteket termeltek a koronavírus ellen, melyek a szoptatásnál átkerültek gyermekeik szervezetébe anélkül, hogy maga a vakcina genetikai anyaga is a csecsemőkbe jutott volna.
Az eredmények szerint az anyatejben képződött antitestek általában is alkalmasak a csecsemők védelmére a légúti vírusok, például a koronavírus ellen. Jariv Wine, a tel-avivi egyetem kutatója egyenesen azt javasolja, hogy a terhesség utolsó harmadában oltsák be a várandós nőket szamárköhögés és influenza ellen, hogy olyan antitesteket állítsanak elő, amelyek megvédik a kisbabákat életük első évében ezektől az őket veszélyeztető betegségektől.
Izraelben egy másik kísérlet is történt a Times of Israel szerint, melyben beoltottak közel 600, veszélyeztetett csoportba tartozó 12-16 éves gyermeket a Pfizer gyógyszergyár vakcinájával.
Nem láttunk nagyobb mellékhatásokat, és még a kisebbek is meglehetősen ritkán fordultak elő. Ez igen biztató fejlemény
– nyilatkozta erről Boaz Lev, az izraeli egészségügyi minisztérium koronavírus ügyekben létrehozott tanácsadó testületének egyik vezető tagja.
A Pfizer a közelmúltban megkezdte oltásának klinikai tesztelését több mint 2000, 12 és 15 év közötti gyermeken, és remélhetőleg néhány hónapon belül bemutatja a vizsgálatok eredményeit. Ha a gyermekek körében is ártalmatlannak és hatékonynak bizonyul vakcinájuk, akkor a gyógyszergyártó várhatóan még idén, első félév végéig sürgősségi engedélyt kérhet az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságától ennek a korosztálynak a beoltására is oltóanyagával. Izraelben csakis a gyermekek tömeges vakcinázása után lehet elérni a közösségi immunitást, mivel a lakosságnak mintegy 30 százaléka 16 év alatti, akik jelenleg nem olthatóak.
Eddig 5 072 725 izraeli, vagyis a lakosság 54,55 százaléka kapták meg az első és 3 999 353-an a második dózis Pfizer-vakcinát is. Az elmúlt nap során elvégzett 98 660 koronavírustesztből 2802 vírushordozót azonosítottak, ami 2,9 százalékos arányt jelent. 36 712 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium, a Covid vírusa okozta szövődményekkel 1045 embert ápolnak kórházakban, közülük 645 ember állapota súlyos. A betegségben tavaly február óta 5955-en haltak meg Izraelben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.