Tech hvg.hu 2021. február. 17. 10:03

Nagyon nem tetszik a Qualcommnak, amit az Nvidia művel

Pár hónapja röppent fel a hír, hogy bekebelezi az Nvidia az ARM-et (ARM Holdingsot), és a tervezett tranzakció egyre jobban idegesíti többek között a nagy amerikai chipgyártót, a Qualcommot is.

Már tavaly nyáron elindultak a pletykák arról, hogy szemet vetett az Nvidia a processzorfejlesztéssel foglalkozó ARM-re, pontosabban az ARM Holdingra, szeptemberben pedig hivatalos megerősítés is érkezett a több mint 12 ezer milliárd forintos felvásárlásról. Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang nyílt levelet küldött ki, amelyben vázolta nagy léptékű terveit a két szervezet közös erőfeszítéseivel kapcsolatban, amelyek elsősorban a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre összpontosítanának.

Azért ebben az esetben sem eszik olyan forrón a kását, jegyzi meg a GSM Arena, ugyanis ahhoz, hogy a tervezett egyesülés összejöjjön, jó pár ország versenyhatóságának áldása szükséges: nemzetközi szabályozó testületeknek kellene alaposan megvizsgálniuk azt, hogy egy ilyen lépés nem sérti-e a versenyellenes és monopólium jogszabályokat.

Ráadásul a konkurensek sem örülnek az elképzelésnek, elsősorban a nagy amerikai chipgyártót, a Qualcommot tölti el aggodalommal a tervezett egyesülés. A legfőbb gondja az (és ezzel egyébként nincsen egyedül), hogy attól tart, hogy az újabb üzleti modell megváltoztatná azt a jelenlegi modellt, ami nyílt licencet ad az ARM architektúrának több mint 500 vállalat számára, akik ezt azután felhasználják saját áramköreik készítésénél. Egyes becslések szerint az ARM architektúráját jelenleg a világ okostelefonjainak körülbelül 95 százalékában használják, és hasonló arányban vetik be a Kínában tervezett chipeknél.

A Qualcomm attól tart, hogy az Nvidiának már nem fogja megérni ez az üzletpolitika, és éppen ezért ellenlépésre szánta el magát: hivatalos aggályokat nyújtott be a Szövetségi Kereskedelmi Bizottsághoz (FTC), az Európai Bizottsághoz (EK), az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóságához és a kínai állami piacszabályozó hatósághoz. Hasonlóan tett a Huawei is: kifejezetten felszólította a kínaiakat, hogy állítsák le a tervezett üzletet. Az Nvidia viszont próbál mindenkit megnyugtatni azzal, hogy jelentős összegeket fog befektetni az engedélyezési üzlet jövőjébe. A cég szóvivője egyenesen azt mondta, hogy ARM-jövőképük segíteni fog az ARM-engedélyeseknek abban, hogy növekedjenek és kibővítsék a piacaikat.

Mindenesetre nem lesz könnyű dolga az Nvidiának. Bármi is legyen a végső eredmény, az engedélyezési vizsgálatok önmagukban is óriásiak, nehézkesek és időben nagyon elhúzódók lehetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.