Egy érdekes tudományos vizsgálat szerint a Hold különféle fázisai igenis hatással vannak az alvásmennyiségre, és annak minőségére is.
Egy új kutatás is alátámasztja azt a korábbi felvetést, hogy a Hold különféle fázisai képesek befolyásolni az emberek alvásmennyiségét. Sőt: azt is, milyen gyorsan alszunk el.
A Science Advances által ismertetett vizsgálatot kétféle népcsoport részvételével, alváskövető eszközökkel végezték. A kutatók előbb egy argentin őslakos közösség mintegy 100 tagját kérték meg, hogy két hónapon át viseljék a készülékeket. Az így keletkező információkat ezután összehasonlították a jóval messzebb élő seattle-i csoport 450 alanyának adatával. Ők szintén két hónapon át aludtak alváskövetővel a csuklójukon.
A tudósok azt találták, hogy az őslakosok később érték el az alvási fázist a telihold előtti napokban, vagyis amikor a holdfény erőteljesebb volt. Az argentin közösség tagjai emellett összességében egy órával kevesebbet tudtak pihenni azokban az időszakokban, amikor telihold következett. A felmérés másik érdekességét a seattle-i csoport szolgáltatta, mint ugyanis kiderült:
a városlakók esetében is kimutatták a holdfény okozta változásokat.
A kutatók szerint ez annak ellenére is meglepő, hogy a városokban a mesterséges fények szinte elnyomják a holdfényt, ám az égitest így is hatással tudott lenni az alvásmennyiségre.
A szakemberek arra nem tudtak egyértelmű választ adni, hogy a fentiek pontosan miként alakítják az alvási szokásokat, de az biztosnak látszik, hogy a Holdnak köze van hozzá. Egy elmélet szerint a holdfázis alakulása az emberiség kezdete óta meghatározza az alvásmennyiséget (bizonyos népcsoportoknál különleges szokásokat alakítottak ki ehhez kapcsolódóan), e jellemző pedig később is megmaradt. És a belső óránk képtelen elfelejteni azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.