Tech hvg.hu 2021. január. 27. 17:03

Megvan, mikor indulhat vissza a Földre a NASA 321 millió kilométerre lévő űrszondája

Az OSIRIS-REx nevű űrszonda még 2020 októberében vett mintát a Bennu aszteroidából, amit visszahoz a Földre a szerkezet. A tudósok azt remélik, kiderülhet belőle, hogyan keletkezett a Naprendszer és az élet a Földön.

Hamarosan végleg búcsút int a NASA űrszondája a Bennu aszteroidától. A tervek szerint az OSIRIS-REx május 10-én indul majd el a Föld felé, magával hozva azt a mintát, amit az égitestről vett a szerkezet.

A NASA még 2016-ban indította útnak az egységet, hogy mintát vegyen az aszteroidából. A kutatók abban reménykednek, hogy ezeket elemezve jobban megismerhetjük, hogy miként keletkezett a Naprendszer, illetve az élet a Földön.

Az OSIRIS-REx 2020 októberében kezdte meg azt a bonyolult műveletet, amelynek végén sikerült begyűjtenie a törmeléket és a port. Az öröm azonban nem lehetett felhőtlen, kiderült ugyanis, hogy a szerkezetből szivárog a minta.

Videó: Felvette a NASA űrszondája, mi történt 321 millió kilométerre a Földtől

Sikeres volt a NASA küldetése a Bennu nevű aszteroidánál, rögzíteni is sikerült, miként vett belőle mintát az Osiris-REx űrszonda.

"A csapat éjjel-nappal azon dolgozik, hogy meggyorsítsa az elraktározási folyamatot, hogy minél több anyagot megóvhassunk és lehozhassunk a Földre" – nyilatkozta akkor Dante Lauretta, a NASA missziót vezető kutatója.

Michael Moreau, a küldetés egyik projektmenedzsere szerint a májusi indulás kifejezetten izgalmasnak ígérkezik, a szerkezet ugyanis a maradék üzemanyagát is felhasználja majd a manőverhez. Vagyis mindennek pontosan és elsőre kell sikerülnie, különben nem biztos, hogy haza tudják hozni az űrszondát.

Ha minden a tervek szerint halad, az űreszköz 2023 szeptemberében tér majd vissza a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.