Tech MTI / hvg.hu 2020. december. 17. 20:22

A Covid-vakcina gyors kifejlesztése az év tudományos áttörése a Science szerint

A folyóirat szerint az oltóanyag elkészülte a kormányok, az ipar, a tudomány és a nonprofit szervezetek közös erőfeszítése.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Covid-19 elleni oltóanyag gyors kifejlesztése az év tudományos áttörése a Science tudományos folyóirat szerint. Soha korábban nem dolgozott együtt ilyen nyíltan és ilyen rendszeresen ennyi konkurencia és hasonlóképpen egyedülálló a kormányok, az ipar, a tudomány és a nonprofit szervezetek közös erőfeszítése – olvasható a magazin indoklásában.

H. Holden Thorp, a magazin főszerkesztője szerint csak néhány héttel a lapzárta előtt vált nyilvánvalóvá, hogy a hatékony oltóanyag reménye valósággá válik. "A Covid-19 elleni hatóanyag megvalósítása sok elkötelezett tudós mai és múltbéli munkájának a bizonyítéka" – tette hozzá Jon Cohen, a Science tudósítója. "Végre lehetséges választ adni arra a kérdésre, mikor lesz ennek vége. Ez egy valódi áttörés mindannyiunk számára" – foglalta össze Thorp.

A magazin munkatársai a vakcina gyors kifejlesztése mellett kiemelték a többi lehetséges oltóanyag párhuzamosan futó kutatását és tesztelését is.

A gyorsaság ugyanakkor hibákat is okozott és fényt vetett a tudósok és a politikai döntéshozók közötti szakadékokra. "Korai kijelentések születtek a maszkhasználatról és a levegőn keresztül történő terjedésről, amelyeket aztán revideálni kellett. Nyilatkoztak szakértők a televízióban, akik állatkísérletek alapján kérdőjelezték meg az oltóanyag hatékonyságát, ami aztán lényegtelennek bizonyult" – mondta Thorp.

[Karikó Katalin: Vakcinát fejleszteni elsősorban morális kötelezettség]

A folyóirat nemcsak a pandémia fejlődését követte figyelemmel, hanem a koronavírus kutatásának mérföldköveit is. A Science megemlékezett 11 kutatóról is, akik 2020-ban koronavírus-fertőzés következtében hunytak el.

Az év további úttörő tudományos munkája a Science szerint az indonéz Celebesz szigetének eddigi legrégebbi barlangfestményeinek a felfedezése, a madarak bámulatos kognitív képességeit bemutató két tanulmány, egy betegség elsőként genetikai ollóval (CRISPR) történő gyógyítása, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazása a fehérjék redőződésének előrejelzéséhez. Kiemelték továbbá a globális felmelegedéssel kapcsolatosan tett előrejelzések fejlődését is. Szintén nagy áttörés volt 2020-ban a magnetárok, vagyis neutroncsillagok és a gyors rádiókitörések közötti összefüggés felismerése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.