A Huawei és a szintén kínai Megvii közösen dolgozott ki egy olyan rendszert, ami felismerte a Kínában élő kisebbség, az ujgurok tagjait.
A Huawei olyan arcfelismerő szoftvert készített, amely képes azonosítani az ujgur kisebbséghez tartozó embereket, majd ha ez megtörtént, automatikus riasztást küldött a hatóságoknak – számolt be róla a The Washington Post. A lap birtokába került dokumentumok szerint a Huawei 2018-ban az arcfelismerő technológiák fejlesztésében élen járó kínai vállalattal, a Megviivel közösen tesztelt egy olyan, a mesterséges intelligencián alapuló kamerarendszert, ami képes megállapítani a tömegben lévő egyének életkorát, nemét és etnikumát.
Az elmúlt években különböző forrásokból többször is arról lehetett hallani, hogy Kína internálótáborokban tartja fogva az ujgurokat. Az ENSZ 2018-as jelentése szerint mintegy 1 millió emberről lehet szó, ezeket a táborokat pedig szakmai továbbképzésnek álcázzák. Tavasszal pedig az is felmerült, hogy a kényszermunkán dolgoztatott emberek termelhetnek a világ vezető techcégeinek Kínában.
A The Washington Post most az IPVM nevű szervezettel közösen bukkant rá arra a dokumentumra a Huawei weboldalán, ami a technológia működését részletezi. Miután a fejlesztésről kérdezték volna a kínai céget, a dokumentum eltűnt a weboldalról, ugyanakkor a vállalat elismerte annak létezését.
A Huawei szóvivője arról beszélt, hogy ez csupán egy teszt volt, élesben nem használták a technológiát. Ráadásul a cég csak általános felhasználásra szánt eszközöket szállít az ilyen tesztelésekhez, algoritmust sosem fejleszt hozzá. A dokumentum szerint a teszthez a Huawei biztosította a szervereket, az infrastruktúrát és a kamerákat is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.