Az Nvidia nevéhez ma a grafikus chipek gyártása köthető, de ha így haladnak, újabb területen válnak úttörővé.
Hosszabb blogbejegyzésben értékelte házon belüli eredményeit a videokártyáiról ismert Nvidia. A chipgyártó ezúttal viszont nem a GPU-k terén ért el valamit újat: a mesterségesintelligencia-kutatásukat sikerült felülmúlniuk egy újfajta eljárással.
Az eredmény lényegében a meglévő szoftver kevesebb erőforrással való felokosítása, ami az Nvidia szerint óriási előny. Ahhoz ugyanis, hogy egy MI-t ki lehessen valamire képezni, muszáj neki egy adatbázist mutatni, amelyet tanulmányozhat. A folyamat elméletben egész könnyű, hiszen az adatbázist csak fel kell tölteni valamivel – például képekkel. Ha azonban nem áll rendelkezésre elegendő információ,
úgy a szoftver tanítása is nehézkesebb, lassabb.
Ezt a problémát tudta áthidalni egy ADA (Adaptive Discriminator Augmentation) nevű fejlesztéssel az Nvidia. Az eljárással a cég szerint 10–20-szor kisebb adatbázison is képezhető egy intelligens szoftver – miközben a program semmivel nem lesz értéktelenebb a többinél.
Hogy utóbbit bizonyítsa, az Nvidia elkészített egy GauGAN nevű programot, amely híres festők munkásságát utánozva készít portréképeket. A digitális festmények gyakorlatilag semmiben nem térnek el az emberi műalkotásoktól. Az algoritmust mindössze 1500 képpel készítették fel, ami nagyon kevés: a legtöbb esetben 10–15 ezres merítéssel dolgoznak a tudósok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.