Meglepő eredmény született az Oxfordi Egyetemen, amikor a kutatók arra voltak kíváncsiak, mi történik az emberrel, ha sokáig játszik egy videojátékkal.
Gyakran hallani arról, hogy a videojátékoknak negatív hatásai lehetnek. De persze van példa az ellenkezőjére is: az Akili Interactive által fejlesztett EndeavorRX című játékot nemrég gyógyszeres kezelésnek minősítette az Egyesült Államok egészségügyi hatósága. (A játékot a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (közismertebb nevén az ADHD) tüneteinek enyhítésére írhatják fel az orvosok a 8-12 éves gyermekek számára.)
Az Oxfordi Egyetem kutatói ezen a negatív-pozitív mezsgyén vizsgálódtak, és megerősítették, hogy valóban nem feltétlenül baj, ha valaki viszonylag sokat játszik. Sőt. Az Oxford Internet Institute két játék hatását vizsgálta: a Nintendo által fejlesztett Animal Crossing: New Horizons-ét, valamint az EA Plants vs Zombies: Battle for Neighborville-ét. A fejlesztők névtelen adatokat osztottak meg a szakemberekkel arról, hogy meddig játszottak a játékosok, ezeket pedig egy-egy kérdőívhez csatolták, amelyben a jóllétük felől érdeklődtek a kutatók.
Összesen 3274 játékos válaszolt a kérdésekre, mindannyian 18 éven felüliek voltak. Andrew Przybylski, a kutatás vezetője szerint azok, akik naponta négy órán át játszottak a Nintendo játékával, boldogabbnak érezték magukat, mint azok, akik nem játszottak ennyit.
Fontos: ez nem jelenti azt, hogy a játék önmagában alkalmas lenne arra, hogy boldogtalanból boldoggá tegyen valakit.
Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a mostani eredmény annak fényében feltétlenül érdekes, hogy az elmúlt 40 év kutatási eredményei főként arról szóltak, szerint minél tovább játszik valaki egy játékkal, annál boldogtalanabb. Przybylski szerint valószínűleg arról lehet szó, hogy ezekben a játékokban más játékosokkal is kapcsolatba léphet az ember, ez pedig kihatással lehet a közérzetére.
Kiderült azonban az is, azok, akik kifejezetten stresszoldásra használták a játékot, sokkal kevésbé vallották magukat boldognak attól, hogy játszhattak – számolt be az eredményről a BBC. Célzott "házi terápiára" tehát nem működik a recept.
A szakember szerint több játékfejlesztő cég adataira lenne szükségük, hogy részletesebben tudják tanulmányozni a játékok hatását. Szerinte ezekből meg tudnánk érteni, milyen mechanizmus működik az online bullying (zaklatás) mögött, vagy épp hogyan létesülnek új barátságok a kibertérben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.