Tech hvg.hu 2020. szeptember. 28. 08:03

Ha meglesz a vakcina, utána jön a neheze: úgy néz ki, minden évben be kell majd adatni

Biztonságosabbá teszi majd mindennapjainkat, ha sikerül kifejleszteni egy valóban hatékony koronavírus-vakcinát. De a tudomány jelenlegi állása szerint jó esély van rá, hogy az életünk jó darabig nem lesz olyan egyszerű, mint korábban volt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Nem biztos, hogy könnyen visszahelyezhető a normál kerékvágásba a koronavírus-járvány által megbolygatott életünk, erről ír a Salon amerikai híroldal, amely a jelenlegi legígéretesebb vakcinakutatásokat veszi számba. A tudomány jelenlegi állása szerint ugyanis a legígéretesebb oltások is csak 3–12 hónapos védettséget ígérnek.

Az újság idézi a Nature Medicine című orvosi szaklapban minap közölt tanulmányt is, amely szerint négy, korábbi koronavírus-félét vizsgáló kutatás adatai alapján úgy tűnik, hogy aki megfertőződik a koronavírussal, és azáltal szerez védettséget, annál is csak 12 hónapon át tart az immunitás.

További probléma, hogy jelenleg úgy tűnik, a koronavírus-vakcinához csak a gazdagabbak országok juthatnak először.

A Kaliforniai Egyetem San Franciscói kampuszán fertőző betegségekkel foglalkozó Charles Chiu úgy nyilatkozott a Salonnak: még nem kimondott tény, hogy a koronavírus elleni immunvédelem nem szerezhető meg örökre, csak egy nagyon rövid időre, de a most rendelkezésre álló adatok nagyon ebbe az irányba mutatnak. A kutató szerint a koronavírus-vakcina szezonális lehet. (Ilyen például az influenza elleni védőoltás is.)

Chiu szerint ha valóban csak átmeneti immunitást biztosítható, az megnehezíti a nyájimmunitás kialakulását is.

Ha értesülni szeretne az oltással kapcsolatos fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés