Az amerikai szélsőjobboldali Breitbart News egy olyan videót tett közzé a Facebookon, ami tele volt a koronavírusról szóló összeesküvés-elméletekkel és a gyógyításra vonatkozó téves információkkal. Ez volt az az anyag, ami miatt még Donald Trump fiát is letiltotta a Twitter.
Az álhírek terjedése minden helyzetben komoly problémát jelent, a világjárvány idején viszont még a szokásosnál is veszélyesebb, ha kamu információval találkozik az ember. Éppen ezért a közösségi oldalaknak az oda felkerülő álhírek ellen a lehető leggyorsabban kellene fellépniük, hogy még azelőtt blokkolni tudják a tartalmat, hogy az terjedni kezdene. A jelek szerint ez nem mindig sikerül.
Bár a Facebook büszke arra, hogy március óta jelentős mértékben visszaszorította a koronavírusról szóló álhírek terjedését, egy nemrég felkerült és futótűzként terjedő videóra meglehetősen lassan reagáltak. A The Verge azt írja, az amerikai szélsőjobboldali Breitbart News a hétvégén egy, a koronavírussal és a gyógyításával kapcsolatos összeesküvés-elméleteket tartalmazó videót töltött fel, ami néhány óra leforgása alatt több mint 20 milliós megtekintést ért el.
Ez volt az a videó, amit még Donald Trump fia is megosztott a Twitteren, és ami miatt a platform néhány órára letiltotta a fiókját. A platform meglehetősen gyorsan reagált a történésekre, akárcsak a YouTube, ám a Facebookon továbbra is szabadon keringett a videó. Végül ők is leszedték.
A cég a The Verge kérdésére azt írta, az anyag valóban sokkal tovább volt fent, mint kellett volna, és már vizsgálják, hogy miért.
Asked Facebook about the bad viral hydroxychloroquine video and why it got 20M+ views before being removed. Company says removal “took longer than it should have” and will undertake a review pic.twitter.com/X8F5lO5voA
— Casey Newton (@CaseyNewton) July 28, 2020
A Facebook szóvivője szerint, akik megosztották vagy hozzászóltak az anyaghoz, kapnak majd egy olyan üzenetet, amely közvetlenül a koronavírus-járványról szóló valós információkat tartalmazó oldalra vezeti őket. Hozzátette ugyanakkor, hogy április és június között több mint 7 millió olyan bejegyzést távolítottak el a közösségi oldalról, ami téves vagy hamis információkat tartalmazott a pandémiáról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.