Két, a Kínai Kommunista Pártot (KKP) szidó kínai kifejezést is eltüntet a videókhoz érkező hozzászólások közül a YouTube. A cég szerint egy hibáról van szó, a felhasználók viszont fél éve kezdtek el panaszkodni róla.
Különös anomáliát tapasztalhattak az elmúlt hónapokban azok, akik kínai nyelven szóltak hozzá a YouTube videóihoz. A The Verge beszámolója szerint a platform algoritmusa automatikusan törölte azoknak a kommentjét, akik a Kínai Kommunista Pártot (KKP) illeték negatív jelzőkkel. A jelenségről a Twitterre is felkerült egy videó, amin jól látszik, hogy a hozzászólás alig 15 másodperccel a megjelenése után már el is tűnt.
#YouTube "automatically" deletes a comment in Chinese, "Gongfei", which means "communist bandit", in 15 seconds.
— Jennifer Zeng 曾錚 (@jenniferatntd) May 13, 2020
This person tested 3 times, same result. #油管 15秒內自動刪除「共匪」留言,網友連試三次皆如此。
他們找了個比李飛飛更厲害的AI專家? pic.twitter.com/MLCeko0SIY
A YouTube algoritmusa alapvetően két kifejezésre csapott le. Az egyik a 共匪, ami a Google fordítója szerint a gengszter szónak felel meg, a The Verge szerint pedig "communist bandit", vagyis kommunista bűnözőre fordítható. A másik a 五毛, aminél a Google magyarul is csak annyit ír ki, hogy Wu Mao. Az angolban a fordítása 50 centet jelent. Egy szleng kifejezésről van szó, amit azokra illetnek, akiket a KKP fizet azért, hogy éltető hozzászólásokat írjanak a kínai népről és a pártról az interneten.
A The Verge szerint a YouTube csupán a kínai verziót törölte, ha valaki angolul írta le a "communist bandit" és a "wumao" kifejezéseket, azt a rendszer nem szedte le. Az a fenti videóból nem derül ki, hogy ez valóban így van-e.
A YouTube azt állítja, nem tudatos a cenzúrázás, hanem egy programhiba eredménye. Az Engadgetnek úgy nyilatkoztak, jelenleg is vizsgálják, pontosan mi okozhatta.
Az tény, hogy a platformon az elmúlt hónapokban feljebb csavarták a hozzászólásokat szűrő algoritmust, hogy elejét vegyék a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos álhírek és téves információk terjesztésének. Hogy emiatt lett-e a KKP-val kapcsolatban ennyire érzékeny a program, nem tudni. A The Verge szerint nem, szerintük már 2019 októberében is született arról bejegyzés a YouTube támogatói oldalán, hogy cenzúrázzák a wumao kifejezést.
Az is biztos, hogy a felhasználók nem először panaszkodnak arra, hogy a YouTube cenzúrát alkalmaz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.