A jelek szerint hiába próbálja a YouTube elejét venni a koronavírussal kapcsolatos félretájékoztatásnak, még mindig sok az olyan videó, amelyben félrevezetik a nézőket.
Március közepén közös nyilatkozatott tettek a világ legnagyobb technológiai cégei. A Facebook mellett a Reddit, a Google, a LinkedIn, a Microsoft, a Twitter és a YouTube is megígérte, megpróbálnak gátat szabni a koronavírussal kapcsolatos félretájékoztatásnak. A YouTube-ról most az derült ki, bőven van mit üldözni.
Egy kanadai kutatócsoport március 21-én keresett rá a koronvírus és a COVID-19 kifejezésekre, majd megnézte, milyen találatok szerepelnek az angol nyelvű videók között. A vizsgált tartalmak közül kivették azokat, amelyeket többször is feltöltöttek a videómegosztóra, a 60 percesnél hosszabb anyagokat, valamint azokat, amelyek nem tartalmaztak semmilyen releváns képi- vagy hanganyagot. Ezek után összesen 69 olyan felvétel maradt meg, amit kielemeztek a szakemberek.
A BMJ Global Health folyóiratban közzétett tanulmányban megfogalmazott következtetések szerint a koronavírussal foglalkozó legnézettebb videók több mint negyede félrevezető, vagy pontatlan információkat tartalmaz a járvánnyal és a betegséggel kapcsolatban. Ezeket a felvételeket összesen több mint 62 millió alkalommal tekintették meg.
Némely videóban például olyan állítások hangzanak el, mint például, hogy a gyógyszergyártó cégek már kifejlesztették a COVID-19 elleni vakcinát, csak azt még nem hajlandók piacra dobni.
A tanulmány készítői szerint van jó hír is: a kormányok és az egészségügyi szakemberek hiteles és pontos információkkal teli videókat töltöttek fel a platformra. Ugyanakkor a nyelvezetük miatt ezeket gyakran nehéz megérteni, és hiányoznak belőlük azok az elemek, amelyek miatt népszerűvé tud válni egy YouTube-videó – írja a BBC.
A jelentés készítői azt javasolják, a kormányok és az egészségügyi szakemberek vegyék fel a kapcsolatot az ismert YouTube-videósokkal, hogy a koronavírussal kapcsolatos pontos és hiteles információk minél inkább fogyasztható formában jussanak el a felhasználókhoz. A YouTube a tanulmányra úgy reagált: az Egészségügyi Világszervezettel közösen lépnek fel a járvánnyal kapcsolatos félretájékoztatás ellen. Hozzátették: a felhasználási feltételeknek nem megfelelő videót a lehető leggyorsabban távolítják el a platformról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.