Nem kerül milliókba, ígéretes új processzora révén mégis kiváló teljesítményt nyújt a tajvani gyártó legújabb hordozható számítógépe. Kipróbáltuk a játékra optimalizált A15-ös Asus TUF laptopot.
Gyönyörű grafika, minden körülmények mellett villámgyors működés, remek kezelhetőség. A számítógépes játékok iránt fokozott érdeklődést mutató gamerek számára talán ezek a legfontosabb kritériumok, melynek a vásárlásra kiszemelt hardvernek meg kell felelnie. A gyártók ki is szolgálják ezeket az igényeket, azonban mint mindennek, az átlagot meghaladó képességű számítógépnek is ára van.
Nincs ez másképp az Asus esetében sem, melynek ROG (Republic Of Gamers) típusjelzésű non plus ultra kategóriás játékgépeinek alaposan megkérik az árát. A tajvani gyártó azonban azokra is gondol, akik nem tudnak, vagy nem feltétlenül akarnak kisebb vagyonokat ölni egy gamer eszközbe. Számukra készült a még mindig nem olcsó, de már elérhető árúnak mondható TUF (The Ultimate Force) széria, melynek mi az egyik legújabb jól felszerelt tagját próbáltuk ki.
Feltűnő, de nem hivalkodó
Első pillantásra látszik, hogy az FA506 típusszámú, illetve TUF Gaming A15 nevezetű újdonság nem egy átlagos "szürke egér" irodai hordozható számítógép. Az egyedi módon szögletesre vett formaterv, a különleges logó és a TUF GAMING felirat a legfontosabb árulkodó jelek, melyek felfedik tesztalanyunk egyéniségét, de szerencsére nyoma sincs bazári hivalkodásnak.
A képeken látható "erődszürke" változat mellett "bíbor csíkos máglyafekete" kivitelben is kapható laptop vegyesen vonultat fel fémből, illetve műanyagból készült alkatrészeket. A széria hagyományaihoz híven a strapabíróság ezúttal is garantált, a MIL-STD-810H katonai minősítéssel a gyártó arra tesz ígéretet, hogy a véletlen leejtés, az erős rázkódás, a magas páratartalom és a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok sem tehetnek kárt a technikában.
A 36x25x2,3 centiméteres méret, illetve a 2,3 kilogrammos tömeg miatt ultrabooknak még nagy jóindulattal sem nevezhető a készülék, de ez még véletlenül sem célja a gyártónak. Ez egy hamisítatlan gamer notebook, mely élete nagyobb részét egy fix helyen tölti, és csak viszonylag ritkán szállítják A-ból B-be. Mindenesetre pozitívum, hogy a fejlesztőknek az elődhöz képest sikerült 7 százalékot faragniuk a méreten.
Öt masszív gumírozott lábának köszönhetően a notebook stabilan áll lényegében bármilyen felületen. Szellőzőkből nincs hiány, és ezekre a fokozott teljesítmény miatt szükség is van. Pozitívum, hogy az Asus egyedi öntisztító szellőzésről gondoskodott, az átlagnál zajosabb hűtésért viszont nem tudunk piros pontot adni. Hasonlóképp a 7.1-es virtuális térhangzással sem vagyunk maximálisan elégedettek, egy közepes fejhallgatóval sokkal jobban járunk.
Felszereltség
A bal oldali élen tudjuk csatlakoztatni a fülest, a hálózati töltőt, az Ethernet- és HDMI-kábelt, illetve került még ide két USB-A 3.0 dugalj, valamint egy USB-C csatlakozó aljzat. Utóbbinak mindenképpen örülünk, viszont kár, hogy PD támogatás hiányában ezen keresztül nem tudjuk tölteni a gépet. Pedig ez nagyon jól jönne, ha véletlenül otthon felejtjük a gyárilag mellékelt egyedi töltőt.
Az ellentétes oldalon egy lassabb, 2.0-ás USB-A aljzatot és egy Kengsington zárat helyeztek el. A felül lévő működésjelző LED-ek és a zsanérok úgy lettek kialakítva, hogy a működéssel kapcsolatos legfontosabb vizuális információk nyitott és csukott állapotban egyaránt láthatóak legyenek.
A jobb oldali numerikus billentyűzettel kiegészített klaviatúra hibátlan. Az RGB világítással egyedivé tehető billentyűzet gombjai kiválóan tagoltak, remek a nyomáspontuk, ráadásul a játékosok által oly gyakran használt W, A, S és D gombok erős vizuális megkülönböztetésben részesültek. A bekapcsológomb jobb felülre került, a részben szálcsiszolt csuklótámasszal övezett dupla alsó gombos touchpad pedig 11x6 centiméteres, és remekül kezelhető.
A 16:9 képarányú, nem érintésérzékeny kijelző matt kivitelű, így nem tükröződik benne a környezetünk. A VA-panel az elődtől eltérően másodpercenként nem 120-szor, hanem már 144-szer frissíti magát, ami gamer felhasználás esetén komoly hozzáadott érték lehet.
Az 1920x1080 pixeles felbontás nem rekordérték, de sokkal könnyebb kiszolgálni, mint egy feleslegesen nagy felbontású 4K panelt. A felül 1-, oldalt 0,6-, alul 3 centiméteres kávájú kijelző az olcsóbb változatokban csak 60 Hz-es frissítésű, illetve 17,3 colos (TUF A17) változatban is készül a notebook.
Izmozás
A motorháztető alatt az AMD legújabb Ryzen 7-es processzora, konkrétan egy 8 magos és maximum 4,2 GHz-es órajelre képes 4800H dohog.
A legmodernebb, 7 nanométeres technológiával készülő chip nem kér elnézést, minden körülmény mellett kiváló teljesítményt nyújt, olyannyira, hogy még a nagy rivális Intel hasonló processzorai is tisztelegnek előtte.
Ráadásul az új Ryzen 7 fogyasztása is egész korrekt, illetve pozitívum, hogy a processzor a terhelés növelésére sem nagyon vesz vissza a teljesítményből.
A chipben lévő Radeon RX Vega 7 integrált grafikusvezérlőt webezéskor és szövegszerkesztéskor használja a rendszer, játékok alatt pedig a 6 GB saját memóriával rendelkező Nvidia RTX 2060 jut főszerephez. A hasonló asztali gyorsítónál 30 százalékkal lassabb és 50 százalékkal szerényebb fogyasztású Nvidia az izmos processzorral kiváló párost alkot. Játékokban szinte sosem esik 60 képkocka/másodperc alá a sebesség, és nem ritka a 80-100 fps sem.
A 32 GB DDR4 RAM talán még egy ilyen gépben is túlzás picit, 16 GB-tal is remekül el lehetne boldogulni, mint ahogy az 1 TB-os SSD sem pont a legjobb ár/érték arányú háttértár. Mind a memória, mind az SSD/merevlemez egyszerűen bővíthető, az időtállóság tehát ki van pipálva.
Amennyiben spórolni szeretnénk, illetve beérjük szerényebb specifikációkkal, akkor jó választás lehet egy Ryzen 5 processzoros, Nvidia GTX 1660Ti gyorsítós, szerényebb memória/SSD kapacitású konfiguráció is. Azért viszont kár, hogy a gyártó minden gép esetén spórol a wifin és a Bluetoothon, hiszen a legújabb 6-os wireless netről és az 5.0-ás "Kékfogról" le kell mondanunk.
Az akkumulátor a gyártó szerint mintegy 9 órás webezési, illetve 12 órás videónézési időt biztosít. Teljesen hétköznapi használat során mi ennél kevesebbet, 6-7 órás üzemidőt tapasztaltunk, ha pedig játékra került a sor, ennek fele is elég volt ahhoz, hogy teljesen lemerüljön a telep. A hálózati adapter az átlagnál nagyobb méretű és tömegű, ami a hordozhatóságot negatívan befolyásolja.
Konklúzió, árak
+ : általánosan jó minőség, kiváló sebesség, egyszerű bővíthetőség, remek kezelhetőség, korrekt ár/érték arány. –: régi wifi és Bluetooth, nincs USB PD töltés és ujjlenyomat-szenzor, hangos hűtés, vártnál gyengébb hangrendszer. |
A menő tornazsákkal megspékelt Asus TUF Gaming A15 egy remek ár-érték arányú, kifejezetten játékokhoz szánt strapabíró hordozható számítógép. Hibátlannak nem mondanánk, azonban a mérleg egyik serpenyőjében sokkal kevesebb negatívum van, mint amennyi pozitívum a másikban.
A tesztre kapott fullextrás kivitel árcéduláján 500 ezer forintos összeg olvasható. Nem kevés pénz, viszont cserébe egy kompromisszumoktól mentes, időtálló, nagyteljesítményű notebookot kapunk. Ha pedig egy kicsit hajlandóak vagyunk engedni az elvárásainkból, akkor akár egészen 300 ezer forintig is szelídíthető az ára.
Az AMD új mobil processzora egészen kiváló teljesítményt nyújt az Asus készülékében, de a gyártó az Intel rajongókra is gondol, számukra hamarosan elérhető lesz az F15/F17-es TUF Gaming széria.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.