Olyan hőhullám érte el az Északi-sarkot, amely a meteorológusok szerint az év ezen szakaszában abnormális.
A klímaváltozás kapcsán gyakran hallani a sarki jég olvadásáról, és arról, hogy hőhullámok gyorsítják fel a térség melegedését. Most egy műholdfelvétel segítségével láthatjuk is, mi zajlik ilyenkor a légkörben. A hőhullám Szibéria felől érkezett, ami elérte a Jeges-tengert és Grönlandot is.
A felvételen jól látni, ahogy az Északi-sark fölé betörő meleg levegő kavarog a térségben. Mindez komoly melegedést és olvadást okoz a jégmezőkben.
Oroszországban a mostani tél volt az eddigi legenyhébb, amiért nagyrészt a szibériai meleg tehető felelőssé. Nem csoda, hogy globálisan is az elmúlt 141 év legmelegebb januárján vagyunk túl, és az idei április volt az egyik legmelegebb a világon.
A jelek szerint a következő hetek sem hoznak enyhülést, azaz hidegebb időt az Északi-sark tájékára. Martin Stendel, a dán meteorológiai intézet éghajlattudósa szerint az ilyen mértékű május közepi melegedés rendkívüli, ilyenkor nem szokott ilyesmi történni – írja a The Washington Post.
A norvég meteorológusok előrejelzése szerint a mostani hőhullám miatt az Északi-sarkon 0 fok közelébe melegedhet a hőmérséklet. Ez elsőre talán nem hangzik túl extrémnek, de azért nem árt észben tartani: a Föld egyik leghidegebb térségéről van szó.
A dán kutatók szerint az olvadás már meg is kezdődött: a nyugati és a déli peremen az elmúlt hétvégén a jég rendellenes olvadását regisztrálták. A szakemberek attól tartanak, hogy ha a május már ilyen hőhullámokat hoz a térségbe, akkor a nyár igazán nagy károkat okoz a jégmezőkben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.