Tech hvg.hu 2020. május. 16. 19:40

Egy gyógyszergyártó azt állítja, áttörést érhetett el a koronavírus kezelésében

Az amerikai Sorrento Therapeutics olyan ellenanyagot fedezett fel, amely állításuk szerint képes meggátolni, hogy a koronavírus egészséges sejtet fertőzzön meg. A vizsgálatot laboratóriumi körülmények között, nem embereken végezték.

A koronavírus-járvány egyik jelentős problémája, hogy továbbra sem létezik ellenszer a vírus okozta betegségre, noha ma már több ígéretes kutatás is zajlik. Egy kaliforniai biotechnológiai vállalat, a gyógyszergyártással is foglalkozó Sorrento Therapeutics nemrég azt közölte, több mint biztató eredményeket értek el egy ellenanyaggal: meg tudták akadályozni, hogy a koronavírus egészséges sejteket fertőzzön meg. A Sorrento állítása szerint mindezt egy STI-1499 nevű antitesttel érték el.

Az eredmények egy preklinikai vizsgálatból származnak, vagyis nem is arról van szó, hogy a kutatók valakinek beadták volna az ellenanyagot. A kísérlet laboratóriumi körülmények között zajlott, illetve zajlik most is. A TechCrunch mindenesetre megjegyzi, hogy a cég egy különféle antitestet tartalmazó “koktél” előállítását tervezi, amelynek egyik alkotóeleme a már említett STI-1499 lesz. A kutatók szerint az eddigi eredmények elég ígéretesnek tűnnek ahhoz, hogy felfedezésüket tovább vizsgálják.

A kutatók munkáját valamelyest nehezíti, hogy a koronavírusok hajlamosak a gyors mutációra, ami értelemszerűen nem valami előnyös tulajdonság, nagyban hátráltathatja ugyanis a hosszú távú gyógymódok és kezelések kidolgozását. A Sorrento ezért már egyeztet is a hatóságokkal, köztük az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerhatóságával (FDA) is arról, miként lehetne felgyorsítani e potenciális kezelés fejlesztését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.