Tech hvg.hu 2020. május. 15. 15:03

Rézből szőttek kabátot, mert ellenálló lehet a koronavírussal szemben

A Full Metal Jacket fantázianévre keresztelt kabát 65 százalékát egy vékony rézszál alkotja, ennek köszönhetően talán kevésbé él meg rajta a vírus, mint egy átlagos ruhadarabon.

Ma már mindenki kívülről fújja, hogy a koronavírus elleni védekezés egyik legfontosabb eleme a higiéniai szabályok betartása. A rendszeres és alapos kézmosással csökkenthető a fertőzés kockázata, és nem árt az sem, ha időnként fertőtlenítjük azokat a tárgyakat/felületeket, amelyekhez naponta többször is hozzáérünk: telefont, távirányítót, kulcsot, kilincset, kapcsolókat.

Ezek mellett valamivel kevesebb szó esik arról, hogy a ruhát is érdemes gyakran tisztítani, hiszen a szöveten is megtapadhat a vírus. Ebből kiindulva készítette el legújabb ruháját a Vollebak nevű cég is, amely nem épp hétköznapi anyagból készített kabátot:

11 kilométernyi rézszálból.

A Vollebaktól nem áll távol, hogy különleges ruhákkal rukkoljanak ki. Készítettek már kabátot grafénból, algából pólót, ami 12 hét alatt lebomlik, ezúttal pedig a fém játssza náluk a főszerepet.

Vollebak

A Full Metal Jacket persze nem teljes egészében készült rézből, 65 százalékát teszi ki ez az anyag. Az árán viszont érződik ez az arány: 995 eurót, vagyis átszámítva mintegy 352 ezer forintot kérnek érte. Még szerencse, hogy 150 eurónyi rendelés felett nem kell házhozszállítási díjat fizetni.

A kabát három rétegből áll: az első egy lakkozott rézszál, amit poliuretánnal fűznek egybe. Ezt utána a svájci Schoeller nevű cég egy vízálló, légáteresztő anyaggal laminálja. Ezt az anyagot a tervezéskor a fenyőtoboz szerkezete ihlette, ezért a pólusok nyithatók és zárhatók annak érdekében, hogy a viselője szabályozni tudja, hogy mennyire legyen melege benne. Mindehhez végül egy kopásálló réteggel vonják be – írja a Wired.

Vollebak

A cég szerint a végeredmény egy vízhatlan, de légáteresztő kabát, ami idővel úgy néz majd ki, mintha farmert viselne az ember. A legfontosabb tulajdonsága azonban az, hogy

ellenállóbb lehet a koronavírussal szemben.

A hangsúly persze itt a feltételes módon van.

Steve Tidball, a cég alapítója szerint a kabátot nem tesztelték, vagyis nem tudni, mennyire képes "ellenállni" a koronavírusnak, de az eddig megjelent kutatási eredmények azt mutatják, hogy az ilyen felületen nem marad sokáig életben a vírus. Míg a kartonpapírról akár 24 órán keresztül is fertőzhet a kórokozó, a réz esetében ez az időablak csupán 4 óra.

A réz "jótékony hatását" egyébként régóta ismeri a ruhaipar. A sportolók zoknijához például gyakran felhasználják az anyagot, mert segít kivédeni a gombás, a bakteriális és a vírusos fertőzéseket is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.