Tech hvg.hu 2020. május. 12. 08:03

Felejtsük el a maszkot, az arcpajzs jobban véd a koronavírus ellen?

Még a lassú, óvatos nyitás is elképzelhetetlen védőeszközök nélkül. Jelenleg az arcmaszk és a kesztyű a legelterjedtebb, de egyre gyakrabban látni a mindennapokban is műanyag arcpajzsokat.

Még nem tisztázottak tejesen a légzőszervi vírusok terjedési mechanizmusai, sok részlet nem világos még azzal kapcsolatban, hogyan jutnak át ezek a kórokozók az egyik emberről a másikra. Ugyanakkor több olyan tanulmány is született az utóbbi időben, ami arra utalt, hogy az arcmaszkok, akár az egyszerű, házilag varrt textilmaszkok viselése is bizonyos védelmet nyújthat a vírusok, és így a koronavírus ellen is.

[Így tud magának gyorsan, használható szájmaszkot készíteni, varrás nélkül – videó]

Amíg nincsen megfelelő gyógyszer és oltóanyag, a legjobb védelemnek persze a bezárkózás tűnik, azonban nem állhat le egy ország egésze hosszú hónapokra, egyre több állam választja az óvatos nyitást. Miután a legtöbb országban nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű tesztelő kapacitás, egyre inkább az egyéni védelemre kerül a hangsúly.

Bár az arcmaszkokkal kapcsolatban sem világos, pontosan mennyire védenek (jelenleg úgy tudni, elsősorban a betegen hordva óvják az egészségeseket), mégis sok országban javasolják ennek viselését, sőt bizonyos helyzetekben kötelezővé is tették – és úgy tűnik, hogy a személyes higiénia mellett ez lehet az egyik legfontosabb lépés a járvány megfékezésére. Az arcmaszkok mellett egyre többet hallani egy másik, az arcot védő eszközről, a műanyag pajzsról, igaz, leginkább az egészségügyi dolgozókon látunk ilyeneket.

Medicinenet

Többféle formájú arcpajzs létezik azonban a cél ugyanaz: védeni a teljes arcot. Éppen ezért a pajzs az áll alá ér, a füleknél végződik, és nincs hézag a homlok és a pajzs pántja között. Az ilyesfajta védelemnek – mutat rá a ZME Science – számos előnye van az arcmaszkokkal szemben. A hatékony védelemhez nincsen szükség különleges anyagra, az alap minden esetben átlátszó műanyag. Gyártási sorokat könnyen át lehet állítani arcpajzsok készítésére, így például a Nike, az Apple, a General Motors és még sok más cég már gyárt saját arcvédőt. Mi több, viszonylag egyszerűen nyomtatható 3D-ben is ilyen pajzs.

[Bejelentette az Apple az új termékét, jön az "iPajzs"]

Előnyös az is, hogy a pajzsok, megfelelő szappanos vagy szokásos fertőtlenítőszerekkel történő lemosás után újra használhatók – sok arcmaszkot viszont nem szabad többször felhasználni, illetve a moshatók is elveszítik a hatékonyságukat bizonyos számú mosás után. A pajzsok viselése kényelmesebb, mint a maszkoké, és megakadályozzák, hogy az emberek megérintsék az arcukat. Beszélgetés közben sokan lehúzzák a maszkot, azonban erre nincsen szükség az arcpajzsnál, ráadásul a mimika is jól látható. Ám ami a legfontosabb, kiderült, hogy a pajzsok jelentősen csökkentetik például az influenzavírus (egy ugyancsak cseppfertőzéssel terjedő kórokozó) inhalációs expozíciójának (belélegzésének) mértékét.

[Ebből a videóból azonnal megérti: mi történik, ha valaki tüsszent egyet a boltban?]

Iowai kutatók egy szimulációs vizsgálatban kimutatták, hogy az arcpajzsok 96 százalékkal csökkentették az azonnali víruskitettséget abban az esetben, amikor az egészségügyi dolgozó a köhögő betegtől mindössze fél méterre volt. Amikor megismételték a vizsgálatot a jelenleg javasolt közel kétméteres távolságból,

az arcpajzsok 92 százalékkal csökkentették a vírusexpozíciót.

Az arcpajzsok nemcsak az egészségügyben jelenthetnek hatékony védelmet (különösen, ha arcmaszkkal együtt használják ezeket), hanem egyéb munkavállalók számára nagy forgalmú helyeken, például boltokban vagy a tömegközlekedésben, azonban az egészségügyi szervektől érkező útmutatás nélkül valószínűtlen, hogy az emberek maguk kezdenék hordani. A kutatók most arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy be kellene építeni a védekezési stratégiákba a gyorsan és olcsón előállítható arcpajzsokat, különösen amiatt, hogy nincs garancia arra, hogy nem lesz egy második, akár a mostaninál fertőzőbb hulláma a járványnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés