Ártatlan csínynek indult, de globális probléma lett egy vírusból, amely rövid időn belül számítógépek tízmillióit fertőzte meg. 20 éves a Love Bug.
2000. május 4-én indult útjára Love Bug nevű kártevő, amelyet az első komolyabb számítógépes vírusnak tartanak a kibervédelmi szakértők. A május első napjaiban zajló támadás ugyanakkor nem célzott jelleggel zajlott, a kódot csak azért hozta létre írója, hogy
ingyen internetezhessen.
Ahogy az amerikai Forbes felidézi cikkében, a Love Bug elterjedésekor a modemes kapcsolatok alapvető feltétele volt, hogy az internetező jelszóval és felhasználói névvel is rendelkezzen, máskülönben sehogy sem jött létre a kapcsolat.
Az akkor egyetemista Onel de Guzman kitalált egy metódust, amellyel jelszavakra tehet szert. Ez volt a LOVE-LETTER-FOR-YOU, amelyet csatolmányként terjesztett küldője, e-mailben. Az ebben megbúvó kódot használta arra a programozó, hogy a megfertőzött gépen olyan jelszó után kutasson, amely az internethez vezető kaput védi.
Guzman csínytevése azonban valóságos földindulást váltott ki, mivel akkoriban egyáltalán nem volt jellemző, hogy a kártevők e-mailben, csatolmányként kerüljenek a számítógépekre. Így aztán sok olyan felhasználó akadt, aki gyanútlan a levélre kattintott, majd azzal rögtön tovább is adta.
A vírus, miután ugyanis a rendszerbe került, az áldozat outlookos címtárában szereplő összes kontaktnak továbbította magát.
A most 44 éves Guzman saját bevallása szerint soha nem gondolta, hogy ekkora probléma támad a kódból, amely világszerte több mint 45 millió számítógépet fertőzött meg – alig 24 óra alatt. Az áldozatok között szerepeltek állítólag az amerikai védelmi minisztérium, vagyis a Pentagon egyes alkalmazottai, illetve a brit parlament politikusai.
A programozó az eset után elhagyta Fülöp-szigeteki szülővárosát, annak ellenére is, hogy a hatóságok – a levelekben szereplő kódláncolat sikeres visszafejtése után – elkapták. Guzman a szóbeszédek szerint arra hivatkozva nem került rendőrkézre, hogy országa akkor még nem tiltotta a számítógépes eszközökkel való visszaéléseket.
A ma is élő férfira azután akadtak rá, hogy a Love Bug jelenségről könyvet akartak írni, amelynek néhány részletét végül maga az érintett tisztázta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.