Hetvenhárom, COVID-19-ben szenvedő beteg kapott az aeroszol formájában belélegzendő gyógyszerből egy kísérlet során az Egyesült Arab Emírségekben. Valamennyien felgyógyultak, reményt adva egy sikeres terápia kiterjesztésére.
Abu-Dzabi őssejtközpontjában (ADSCC, egy speciális egészségügyi központ, ami a sejtterápiára, a regeneráló orvostudományra és az élvonalbeli kutatásokra összpontosít) egy aeroszol formájú, azaz belélegzendő gyógyszert fejlesztettek ki az orvosok és kutatók a COVID-19 kezelésére. Az első eredmények igencsak biztatók: a klinikai vizsgálatok kezdeti szakaszában mind a 73 koronavírusos beteg, akin lefolytatták ezt a terápiát, meggyógyult, és egyelőre nem tapasztaltak mellékhatásokat náluk. A helyi gazdasági minisztérium meg is adta az engedélyt a központnak az őssejtek gyűjtésének innovatív módszerére.
A kezelés során kivonnak őssejteket a páciens véréből, és ebből készítik el a gyógyszert, amelyet finom köddé porlasztanak. Ezt lélegzi be a beteg, és a kutatók szerint az orvosság segít a tüdősejtek regenerálódásában. Ráadásul beavatkozik a túlzott immunválaszba is, azaz elkerülhető a citokinvihar, ami az egészséges sejtek károsodását okozza. A kezelés hatékonyságát bizonyító vizsgálatok még folyamatban vannak, és várhatóan néhány hét múlva fejeződnek be. Azt mindenesetre tudni kell, hogy
a kezelést a hagyományos orvosi beavatkozással együtt nyújtották a betegeknek a kialakult kezelési protokollok kiegészítéseként, nem pedig azok helyett.
Vakcina, illetve bizonyított gyógymód hiányában az Egyesült Arab Emírségekben is hasonló a helyzet, mint annyi más helyen a világon: a koronavírus elterjedésének megakadályozására szolgáló intézkedések magukban foglalják az otthon maradást és a társadalmi távolságtartást, hogy csökkentsék fertőzések számát és a betegségnek az egészségügyi rendszerre rótt terheit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.