Tech hvg.hu 2020. április. 17. 15:08

Több koronavírus-fertőzöttnél is nagyon gyors javulást értek el egy amerikai gyógyszerrel

A remdesivir nevű hatóanyagot eredetileg az ebola ellen fejlesztették ki, de úgy tűnik, a koronavírusos pácienseknél is bevethető. A Gilead Sciences 123 embert már meggyógyított vele, ennek ellenére túlzás lenne azt mondani, hogy a remdesivir a biztos gyógymód.

Egy chicagói kórház sikerrel alkalmazta a remdesivir nevű hatóanyagot több mint száz koronavírus-fertőzött esetében. A STATnews jelentése szerint az eredetileg az ebola- és marburg vírusok ellen kifejlesztett remdesivirt 125 önkéntesnek adták be, akik közül 113-an nagyon rossz állapotban voltak a kezelés előtt. Miután azonban megkapták a gyógyszert, sokuknál gyors javulás kezdődött: az anyag csökkentette a lázat és a légzési nehézségeiken is javított.

A remdesivirrel kezelt betegek nem töltöttek hónapokat a kórházban – a nagy részük egy hét alatt felépült.

A vírusölő szert infúzió révén juttatták a betegek szervezetébe. A kúrát naponta ismételték. Volt olyan páciens, aki már pár nap múltán jobban lett, ami azért is hangsúlyos, mert a kezelést eredetileg 10 naposra tervezték. Erre egyébként csak három fertőzött esetében volt szükség, a többiek valamivel gyorsabban felépültek.

A klinikai teszt során a szer két embernél teljesen hatástalannak bizonyult, de ennek okát egyelőre nem sikerült megfejteniük a kutatóknak. Az elhunytakról nem közöltek mást, csak annyit, hogy lélegeztetőgépre kötött fertőzöttek voltak.

[Mikor lesz oltás és gyógyszer a koronavírus ellen?]

A remdesivir a Wikipédia oldala szerint egy új, a nukleotid-analógok osztályába tartozó, antivirális hatóanyag. Bár eredetileg az ebola ellen fejlesztették ki, más vírusok ellen is aktivitást mutat. A szakértők ennek ellenére nagyon óvatosak, mert a szerrel eddig kontrollcsoport nélküli vizsgálat zajlott, ráadásul további klinikai tesztekre van szükség ahhoz, hogy bármi biztatót lehessen állítani. A remdesivirt egyébként nemcsak Chicagóban vetették be, máshol is próbálkoznak vele, de a tesztben résztvevő többi intézmény még nem osztotta meg eredményeit.

Mostanra egy másik gyógyszer is készült a koronavírus ellen, noha a szintén amerikai gyártmány egyelőre nem is biztos, hogy működik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.