A British American Tobacco (BAT) dohánynövényekbe ültette azokat az antigéneket, melyek segítségével a koronavírus elleni vakcina fejlesztésén dolgoznak. A vállalat azt tervezi, júniustól már milliós tételben gyártaná az oltóanyagot.
A BAT vállalatcsoport amerikai biotechnológiai leányvállalata, a Kentucky BioProcessing (KBP) egy, a koronavírus elleni potenciális oltóanyag fejlesztésén dolgozik. A cég közlése szerint a munkálatok jól haladnak, jelenleg ugyanis már a preklinikai vizsgálatok zajlanak. Ha a tesztelés is rendben megy, a BAT a partnereivel, valamint kormányzati támogatással júniustól kezdve hetente akár 1-3 millió oltóanyagot is képes lehet előállítani.
A fejlesztés alatt álló oltás a BAT vállalatcsoport által szabadalmaztatott, gyors dohánynövény-termesztő technológiáját használja, amelynek a csütörtökön kiadott tájékoztatás szerint számos előnye van a hagyományos oltóanyag-előállítási technológiához képest:
- potenciálisan biztonságosabb, mivel a dohánynövények nem tartalmazhatnak olyan kórokozókat, amelyek betegségeket okoznak az emberi szervezetben;
- gyorsabb, mivel a vakcina elemei sokkal gyorsabban halmozódnak fel a dohánynövényekben: 6 hét alatt, szemben a hagyományos módszerekkel, ahol ez több hónapig tart;
- az oltóanyag-készítmény szobahőmérsékleten stabil marad, ellentétben a hagyományos oltásokkal, amelyek gyakran hűtést igényelnek;
- lehetséges, hogy már egyetlen adag is hatékony immunválaszt vált ki.
Nem ez lenne az első alkalom, hogy KBP besegít az egészségügynek, 2014-ben például az ebola kezelésében hatékony szert fejlesztettek ki.
[Hatalmas segítséget kapnak a magyaroktól a koronavírus megállításán dolgozó tudósok]
A vállalat nemrég klónozta a koronavírus genetikai szekvenciájának egy részét, amely egy potenciális antigén kifejlődéséhez vezetett – egy olyan anyaghoz, amely immunválaszt, elsősorban antitestek képződését váltja ki a testben. Ezt az antigént azután – hogy elszaporodjanak – behelyezték a dohánynövényekbe. A betakarítás után az antigént megtisztították, amely jelenleg preklinikai vizsgálaton megy keresztül. Ennek az eredményét várja most a cég, amely után kiderül, valóban indulhat-e az oltóanyag gyártása.
Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.