Egy amerikai sebész a vizsgálatokhoz használt képalkotó szoftverrel mutatja be, mit okozhat a koronavírus, ha a szervezetbe jut.
Keith Mortman egyike azoknak az amerikai orvosoknak, akiknek idejét most a koronavírusos páciensek kezelése teszi ki. A sebész azonban nem csak a gyógyításban működik közre, egy különleges képalkotó szoftverrel a vírus viselkedését is tanulmányozza.
Mortman elsősorban arra kíváncsi, mi történik a tüdővel, ha a vírus munkához lát, a kórokozó ugyanis főleg itt okozhat gondot. Ehhez a George Washington University Hospital és a Surgical Theater szoftverét használja. A program a virtuális valóság (VR) technikájával, igazi páciensektől származó adatokból készít lenyomatot a megfertőződött tüdőről. És hogy mire számíthat ilyenkor az ember?
A kórokozó gyulladásos zónákat hoz létre, miközben jelentősen csökkentheti a páciensek tüdőkapacitását. A videón ez utóbbi is remekül látszik. A kék szín ne zavarjon meg senkit, itt most a zöld a lényeg, az jelzi a vírus által “benőtt” területeket. Ebben az állapotban a normál légzés már jóval nehezebb, a páciensnek sokszor nem is megy, ezért van szükség a lélegeztetőgépre.
Az amerikai orvos elsősorban elrettentés céljából mutogatja a képeket. Azt reméli, hogy az ijesztgetéssel elég embernek sikerült felnyitnia a szemét, hogy odafigyeljen a kézmosásra és a távolságtartásra. Ezek ugyanis a koronavírus elleni hatékony (és jó ideig még egyedüli) fegyverek, hiszen védőoltás egyelőre nem áll rendelkezésre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.