Tech hvg.hu 2020. február. 07. 08:03

Lenyűgöző videó: íme Lumière 124 éves filmje 4K-s felbontásban

A neurális hálózat segítségével nemcsak felskálázni lehetett A vonat érkezése című filmet, de 60 képkocka/másodperc sebességre is sikerült átkonvertálni.

Amikor az 1800-as évek végén a Lumiére-fivérek kitalálták, hogyan lehetne mozgóképet rögzíteni, valószínűleg fogalmuk sem volt arról, mivé növi majd ki magát a technológiájuk. Mára a filmezés egy óriási iparággá vált, arról nem is beszélve, hogy a 4K-s felbontással rögzíteni képes mobiloknak köszönhetően lényegében bárki készíthet kristálytiszta felvételeket.

A nagy felbontásban elkészült videókat látva napjainkban már csak megmosolyogja az ember a 19. század végén rögzített, pattogó képű felvételeket, ugyanakkor el is játszik a gondolattal: vajon hogyan néznének ki ezek, ha a ma elérhető technológiával rögzítették volna őket? A választ a YouTube-on találhatjuk meg.

Louis Lumière legendás filmje, A vonat érkezése 1896-ban készült el, és lényegében azt mutatja be, miként gördül be egy szerelvény a La Ciotat-i pályaudvarra. Erről tartja azt a legenda, hogy a vetítésen pánik tört ki, mert a közönség azt hitte, a vonat valóban közeledik, és közéjük fog hajtani. Bár az, hogy valóban így volt-e, valószínűleg már nem derül ki, a történet jól példázza, milyen komoly hatással volt a nézőkre az új technika. Mai szemmel nézve viszont rögtön feltűnik az, ami az akkoriaknak talán nem: a kép pattog, az emberek pedig valamelyest "darabosan" mozognak.

Ezt a filmet fogta nemrég Denis Shiryaev, majd egy neurális háló segítségével nemcsak 4K-s felbontásúra skálázta fel, de úgy konvertálta át, mintha azt 60 képkocka/másodperc sebességgel rögzítették volna.

Attól függetlenül, hogy a videó továbbra is fekete-fehér, a különbség egyértelműen látható. Mindez ugyanakkor arra is rávilágít, hogy a videókat ma már milyen komoly mértékben lehet manipulálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.