Egyre több bizonyíték utal arra, az E-vitamin-acetát adalékanyag a THC-tartalmú (tetrahidrokannabinol, a kannabisz pszichoaktív hatóanya) e-cigaretta termékekben fontos szerepet játszik az e-cigarettázással és más párologtató eszközök használatával kapcsolatos megbetegedésekben az Egyesült Államokban.
Az e-cigarettával összefüggő, nyáron kezdődött járványban eddig több mint 2500-an szorultak kórházi kezelésre, 54-en meghaltak az amerikai járványügyi központ (CDC) adatai szerint.
A bizonyítékok azt jelzik, hogy
az E-vitamin-acetátot egyre inkább hozzáadták adalékanyagként a THC-tartalmú e-cigaretta töltőanyaghoz június óta,
amikor a járvány felütötte a fejét – közölte Anne Schuchat, a CDC igazgatóhelyettese.
Schuchat szerint a THC-szívása "nagyban megmagyarázza" az akut esetek nagyszámú növekedését, ami a nyár végén csúcsosodott ki. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a nikotin tartalmú e-cigaretták teljesen biztonságosak.
A New England Journal of Medicine című tudományos folyóiratban közzétett egyik jelentés szerint az e-cigarettával összefüggő akut tüdőbetegségek meredeken emelkedtek június eleje óta és szeptemberben érték el tetőpontjukat, azóta a sürgősségei osztályokra kevesebb ilyen beteg érkezik, de még mindig több, mint a járvány júniusi kezdetekor.
A tudományos folyóiratban közzétett másik jelentésükben a kutatók közölték, hogy az ilyen betegek tüdőmintáinak további elemzése megerősítette azokat a korábbi tanulmányokat, amelyek az E-vitamin-acetátra mutattak, mint a megbetegedések okozójára. 16 szövetségi állam betegei tüdőszövetmintáinak vizsgálatából kiderült, hogy
a THC-tartalmú e-cigarettát szívók 94 százalékának szövetmintájában van jelen az E-vitamin-acetát.
Egy másik jelentésében a CDC felhívta a figyelmet arra is, hogy december 10-ig 2409 megbetegedést jelentettek a központnak, közülük 31 kórházból elengedett megbetegedett újra, és került vissza kezelésre, és heten meghaltak röviddel az után, hogy kiengedték őket a kórházból. Utóbbiak általában 50 évesek vagy idősebbek voltak.
Az az Egészségügyi Világszervezet (WHO) júliusban adott ki jelentést arról, hogy elektronikus cigaretta kétségkívül káros az egészségre, ezért a használatának szabályozását sürgették.