Az Antarktisz 5 millió négyzetkilométernyi területéről készült műholdfelvételt vizsgáltak meg a tudósok, hogy megnézzék, mennyire rossz a helyzet.
Rövid időn belül már a második igen rossz hír érkezett az Antarktiszról, ami jól mutatja, milyen súlyos hatása van a klímaváltozásnak. A napokban egy 315 milliárd tonnás jégdarab szakadt le a területről, nemrég pedig egy szintén letaglózó adat került elő: a kutatók több tízezer olvadéktavat találtak az Antarktisz keleti jégtábláin – írja az IFLScience.
A brit Durhami Egyetem és Lancasteri Egyetem tudósai a Scientific Reports című tudományos lapban adták közre jelentésüket, amelyhez 5 millió négyzetkilométernyi területről készült nagy felbontású műholdképet vizsgáltak át még 2017 nyarán.
Ezek alapján több mint 65 400 olyan tavat találtak a jég felszínén, amely a megolvad jég vízéből keletkezett. Bár a méretüket tekintve a legtöbbjük akkora, mint egy átlagos úszómedence, volt közte olyan is, amely nagyjából 70 négyzetkilométernyi területen nyúlt el.
Az olvadás a nyári időszakban természetes jelenség, a kutatókat azonban ledöbbentette, milyen sok tó keletkezett emiatt.
A kelet-antarktiszi jégtakaró a világ legnagyobb jégtakarója, ami elvileg sokkal "strapabíróbb", mint a nyugati szomszédja. Ehhez képest a tudósok a megfigyelések során arra jutottak, hogy a klímaváltozás ezt a területet is kikezdte, és a jövőben tovább ronthat a helyzetén a globális felmelegedés.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.