A tervek szerint július 4-én veszi le Japán Dél-Koreát arról a listáról, amely megkönnyíti az okostelefonok és televíziók készítéséhez használt bizonyos vegyi anyagok exportját. Ez globális szinten is komoly problémát idézhet elő, a dél-koreai Samsung és LG mellett gondba kerülhet az Apple, a Huawei és több más nagy gyártó készülékeinek összeszerelése is.
Miközben a világ az Amerika és Kína között zajló kereskedelmi háborúra figyel, egy másik (gazdasági) konfliktus is kezd kibontakozni, ami a technológiai ipart érinti. A Reuters értesülése szerint ugyanis Japán felfüggesztheti azoknak a kémiai anyagoknak az exportját, amelyek Dél-Koreába tartanak.
A döntés állítólag arra "reagálva" született meg, hogy a dél-koreai legfelsőbb bíróság tavaly úgy ítélte meg, hogy Japán nem kártalanította megfelelően a koreaiakat azután, hogy a második világháború idején a japán cégek kényszermunkára fogták a koreai embereket.
A japánok többek között a fluorizált polimid – amit az okostelefonok és a televíziók kijelzőjében használnak – és a nagy tisztaságú hidrogén-fluorid exportját szüntethetik be. Ez utóbbit a félvezetők maratásához használják. Japán termeli a világ a fluorizáltpolimid-készleteinek 90 százalékát, így a gyártók nehezen találnak majd beszállítói alternatívát.
A Japán és Dél-Korea közötti egyezség alapján ezt a kiviteli procedúrát korábban megkönnyítették, ám ha nem történik megállapodás a kérdésben, július 4-én életbe lép a korlátozás.
A döntés első körben az LG és a Samsung számára okozhat komoly fejtörést, de mivel ez a két gyártó másoknak is beszállít, így globális szinten is jelentős problémához vezethet.
Az Asian Nikkei szerint mivel Dél-Koreában állítják elő a világ memóriachipjeinek jelentős részét, az export okozta nehézségek szinte azonnal tovább gyűrűznének. Az SK Hynix nevű, memórialapkákat gyártó dél-koreai vállalatnál dolgozó egyik forrás arról beszélt, hogy a cég nem rendelkezik három hónapos tartalékkal, így le kell állítaniuk a gyártást, ha nem érkezik utánpótlás Japánból.
Dél-Korea jelenleg a globális DRAM gyártásának 70, míg a NAND flash memória gyártásának 50 százalékáért felelős. Ezen a téren a Samsung a piacvezető, az SK Hynix pedig a harmadik helyen áll a ranglistán.
Ezek kerülnek többek között az iPhone-okba, Huawei telefonokba, a HP és a Lenovo számítógépeibe, illetve a Sony és a Panasonic televízióiba.
Vagyis mindez azt jelenti, hogy ha az exporttilalom sokáig fennáll, akkor akadozni fog az alkatrészellátás, ami pénzügyi szempontból szintén súlyos problémát jelent majd az érintetteknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.