Feladták a leckét az Apple-nek: a Huawei szívesen eladna neki 5G modemchipeket (biztosabbá téve az 5G-s iPhone mielőbbi megjelenését), no de mi a helyzet akkor a nemzetbiztonsági kockázattal?
Enyhén szólva sem túl jó a viszony az Apple és az egyik legnagyobb chipgyártó, a Qualcomm között, érthető tehát, hogy az almás cég más forrás után néz. Legújabb iPhone-jaiban például Intel lapkakészletek dolgoznak, azonban úgy tűnik, az 5G-s modemchipeket illetően más forrásokat is keresnie kell.
A Huawei elsősorban hálózati eszközeiről és okostelefonjairól ismert, azonban a kínai cég a chipgyártásban is otthon van, olyannyira, hogy csúcstelefonjai, a Huawei Mate 20 Pro és a Huawei P30/P30 Pro a cég saját Kirin 980 lapkakészletét használja. (Azt azért jó tudni, hogy a Huawei „csak” tervezi a chipeket, a gyártást a TSMC-re bízza.
Az összehajtható telefonok mellett az idei év nagy dobását az 5G-s eszközök jelentik, azonban az Apple – eddig – mindkét területről kimaradt. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne készülne ilyen telefonokkal; 5G-s készülékét például 2020-ra várják. Ehhez az Intel XMM 8160 5G modemchipjét használná, azonban jelenleg kérdéses, hogy az Intel időben le tudja-e szállítani az áramköröket, legalábbis a teljes mennyiségben. És ez az a pont, amikor az Apple-nek – B tervként – más beszállítókat is kell keresnie. Na ekkor lép(het) képbe a Huawei.
A kínai cég – írja az Engadget egy, a céghez közeli forrásra hivatkozva – nyitott arra, hogy értékesítse 5G Balong 5000 modemchipjeit az Apple (de csakis az Apple) számára. Ez érdekes fordulat, hiszen a Balong chipeket a Huawei csakis saját termékeiben használja, ráadásul az Apple az egyik legnagyobb konkurense. Míg a Huawei „nyitott” lenne erre, kérdés, vajon a cupertinóiak megvennék-e ezeket a chipeket. Korábban az Apple ellátási láncért felelős ügyvezetője úgy nyilatkozott, más beszállítókban is gondolkoznak (ekkor amúgy a Samsungra és a MediaTekre gondolt), nem mintha elégedetlenek lennének az Intellel, de nem kívánnak egyetlen cégtől függni. Kérdés, beleillene-e ebbe a képbe a Huawei.
És lenne még egy további (és nem is kicsi) kérdőjel. Vajon hogyan reagálna egy ilyen üzletre a Trump-adminisztráció? Meggyőződésük ugyanis, hogy a Huawei fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra, és a modemchipek éppen a hang- és adatkommunikáció fő elemei. Érthető volna, ha aggályok merülnének fel a Huawei-chipek iPhone-okban történő alkalmazásánál. Várjuk a fejleményeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.