A világszerte megszokott gépkocsik helyett autonóm drónokkal szállítja az orvosi mintákat az USA egyik államában a UPS.
Két éve számoltunk be arról, hogy Magyarországon egyelőre elképzelhetetlennek tűnő fejlesztésbe vágták a fejszéjüket a svájci Lugano városában, ahol az állami posta drónokkal hozza-viszi az orvosi mintákat. Az itt videón is megnézhető megoldás azért előnyös, mert laborminták nem nehezek, így a szállításuk túl sok erőt nem igényel. A gyorsaságra viszont szükség van, sok esetben életek is múlhatnak rajta, milyen gyorsan érkezik meg egy-egy eredmény. A drónokkal pedig kikerülhető a városi közlekedés, és főleg az abban kialakuló dugók.
A svájci fejlesztésen is dolgozó Matternettel együttműködve most az UPS futárcég indított el egy pilotprojektnek számító programot Észak-Karolina államának fővárosában, Raleigh-ben, a WakeMed kórházában, a Szövetségi Légiközlekedési Hivatal (FAA) és Észak-Karolina Közlekedési Hivatalának (NCDOT) felügyelete mellett.
Jelenleg az orvosi minták többsége a WakeMed egészségügyi rendszerében futárautókkal történik. A drónos program a Matternet M2-es quadcopterét használja, amely újratölthető lítium-ion akkumulátorral üzemel, a hasznos terhelhetősége közel 2,5 kg, és több mint 20 km távolságra is képes elszállítani az orvosi küldeményt. A szakemberek orvosi mintát – például vérmintát – töltenek egy biztonságos dróntartályba. A drón egy speciálisan kiképzett távoli pilóta felügyelete mellett, egy előre meghatározott repülési útvonal mentén szállítja el azt a WakeMed fő kórházi és központi patológiás laboratóriumában található rögzített leszállóhelyre.
A UPS hangsúlyozza: a drónok alkalmazásával lehetőség nyílik a késések elkerülésére, az orvosi szállítás hatékonyságának növelésére, a potenciális életmentő vizsgálatok gyors elvégzésére, és ami a hab a tortán: mindezt alacsonyabb költségek mellett.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.